Negyvenéves „száműzetés” után visszakerül a Székelyföldre a jeles ’48-as forradalmár, Gábor Áron által öntött rézágyúk egyetlen, a mai napig fennmaradt példánya. A 160 évvel ezelőtt gyártott fegyvert a tervek szerint holnap szállítják a román fővárosból Sepsiszentgyörgyre, ahol március 12-én közszemlére teszik az In memoriam Gábor Áron című kiállításon. A nemzeti ünnepen pedig Kézdivásárhelyen is bemutatják. A hírt tegnap jelentette be Tamás Sándor, a történelmi Háromszéket felölelő Kovászna megye képviselő-testületének elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Vargha Mihály, a megyeszékhely Székely Nemzeti Múzeumának igazgatója. (A megyében és Szentgyörgyön egyaránt 75 százalék a magyarság aránya.) A történelmi ereklye Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség művelődési miniszterének közbenjárására kerül haza három hétre Bukarestből, ahová 1970-ben, a Román Történelmi Múzeum megalakulásakor került „kölcsön”. Jellemző a történelemhamisításra, hogy a Gábor Áron-féle fegyver csövén évekig „Az 1848-as román forradalomban használt ágyú” felirat volt látható. Az elmúlt években azonban a bukaresti közgyűjtemény alagsorában őrizték. Vargha Mihály igazgató tegnap elmondta: arra számít, hogy az ágyú sokkal több látogatót vonz Sepsiszentgyörgyön, mint Bukarestben, ezáltal a Székely Nemzeti Múzeum végleg megtarthatja kincsét, de legalábbis meghosszabbíthatja a kölcsön időtartamát.
Gábor Áron (1814–1849), a székelyek legendás öntője hetven ágyút gyártott azt követően, hogy a Puchner császári tábornok által megadásra szólított háromszékiek 1848. november 12-i nagygyűlésén megtette híressé vált ígéretét: „Lészen ágyú!” A Bem József által tüzér őrnagynak kinevezett forradalmár első ágyúit a Magyarhermány melletti Bodvajon öntötte, majd hármat Sepsiszentgyörgyön, és 64-et Kézdivásárhelyen. A székelyek akkor Gábor Áronnak köszönhetően verték vissza a császári seregeket, a tüzértiszt végül a kökösi csatában esett el.
Sylvester Lajos sepsiszentgyörgyi közíró, a téma kutatója tegnap elmondta, a legenda szerint a szabadságharc leverése után a rézágyúkat elásták vagy folyók medrébe süllyesztették, hogy ne kerülhessenek az ellenség kezére. Az azóta előkerült egyetlen, 370 kilogrammos ágyút a kézdivásárhelyi Rudolf-kórház udvarán végzett csatornázási munkálatok közben találták meg 1906-ban. Ezt később a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban állították ki, ám az elmúlt negyven évben csak másolatát láthatták az érdeklődők. „Ragaszkodunk a Gábor Áron-ágyúhoz. Az ereklye a székelyek szülőföldjük iránti szeretetét is jelképezi” – jelentette ki tegnap Antal Árpád szentgyörgyi polgármester.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten