Holland szélsőjobb siker

Visszaestek a holland kormánykoalíció pártjai a tegnapelőtt rendezett helyhatósági választásokon, míg a radikális mozgalmak megszaporították szavazataik számát. A júniusban rendezendő általános választások főpróbájának tartott mostani voksolás alapján úgy tűnik, a szélsőjobboldal felé mozdulhat el Hollandia.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszített korábbi szavazataiból Jan Peter Balkenende volt kormánykoalíciójának két fő pártja a hollandiai helyhatósági választásokon a részeredmények szerint – írta az MTI. Wouter Bos volt pénzügyminiszter szociáldemokrata Munkapártja (PvdA) körülbelül 16 százalékot kap a voksok 93 százalékának összeszámlálása alapján, ami több mint 6 százalékpontos csökkenés az előző, 2006-os eredményhez képest (23,45). A Balkenende vezette Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA), a volt koalíció fő ereje, amely 2006-ban a szavazatok 16,83 százalékát szerezte meg, körülbelül 2 százalékpontnyit veszít. A legtöbb szavazatot a függetlenként induló jelöltek kapták, de önmagához képest jól szerepelt a D66 középutas párt (8 százalék) és a Zöld Baloldal (7 százalék). Geert Wilders képviselő 2006-ban alapított szélsőjobboldali Szabadságpártja (PVV) 21,6 százalékkal nyert a 187 ezres Almere városban, és második lett Hágában, ám ők csak ezen a két helyen szerepeltek a szavazólapon. A holland sajtó egyértelműen Wilders pártját tartja a választás egyik nagy nyertesének. A szélsőséges erő négy évvel ezelőtt még nem indult az önkormányzati választáson, de tavaly nagyon jól szerepelt az európai parlamenti választáson is. A legfontosabb erők között maradt egy másik szélsőséges párt is Rotterdamban.
Wilders úgy vélte: a szerdai voksolás eredményei azt mutatják, hogy pártja három hónap múlva megnyerheti az országos választást is. „A kampány ma kezdődik. Tegnap Almere és Hága, június kilencedikén pedig bevesszük az egész országot!” – mondta az eredményeket látva Geert Wilders. Elemzők szerint ez egyáltalán nem lehetetlen, hiszen a helyhatóságok negyedét jelenleg a PVV képviselői irányítják, amely a három hónapos kampányidőszakban – jó irányítás esetén – komoly szavazatgeneráló tényező lehet. A felmérések azt mutatják, hogy a bevándorlásellenes téziseket egyre több holland fogadja el, a hagyományos pártok üzeneteit pedig egyre kevésbé támogatja Európa egykori legliberálisabb társadalma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.