Már az első lakossági tájékoztató plakátok megjelenésével egy időben kellett volna kommunikálni a védőoltás fontosságát a lakosságnak, és rossz döntés volt az iskolai oltási kampányt az őszi szünet után elkezdeni – kezdte sorolni a hibákat Bujdosó László, majd azzal folytatta, hogy néha volt gond a logisztikával is. Hozzátette: a vírusellenes szerek alkalmazásával sem lehetünk elégedettek, amely a szakmai kommunikáció hibájának róható fel. Minden H1N1-gyanúval orvoshoz fordulót azonnal antivirális kezelésben kellene részesíteni. A betegek nagy része azonban kórházba kerülése előtt nem kapott antivirális kezelést, pedig a vírus szervezetbe jutását követő legkésőbb 48 órán belül ez indokolt lenne. Sokszor a betegek maguk kezdik meg a kezelést, orvoshoz csak másnap mennek el, az adott gyógyszertár pedig nem biztos, hogy készletez egy drága, a tb által nem támogatott készítményből, ezért a pácienseknek vissza kell menniük érte.
– Mivel eddig Magyarország nem szembesült hasonló járványügyi helyzettel, ezekből a hibákból tanulni kell, és bármilyen vírusvariáns üti is fel a fejét a jövőben, nem engedhetjük meg, hogy ezeket újra elkövessük – fogalmazott Bujdosó László. – Jelenleg gyenge a vírus aktivitása, de szakemberek szerint számítani kell a járvány második-harmadik hullámára is – tette hozzá, s úgy vélte, Magyarország messze nem teljesített úgy, ahogy teljesíthetett volna. Mint mondta, a világ egyetlen országa lehettünk volna, amely a járványt megállítja, csak ehhez átoltottságot kellett volna produkálni, amelyhez az oltóanyag rendelkezésre állt. Korábban egyetlen kormányzati tisztviselő sem ismerte el, hogy hibáztak az új influenza elleni védekezésben. Pedig a Bujdosó által említett problémák mellett más gondok is voltak. Nem volt megfelelő a háziorvosok tájékoztatása a vakcina szükségességéről, pedig a lakosság leginkább velük állt kapcsolatban, s leggyakrabban a velük folytatott konzultáció alapján döntöttek, hogy kérik-e az oltást. A vakcina kiszállítását pedig – főleg kezdetben – a káosz jellemezte.
Falus Ferenc országos tiszti főorvos lapunknak úgy fogalmazott: a hibák többségét már időközben kijavították. Szerinte amúgy sem ezek, hanem az ellenkampány befolyásolta kedvezőtlen irányba az átoltottságot. Hozzátette: értékelést készítettek a hazai tapasztalatokról, ezt internetes oldalukon nyilvánosságra hozzák.
A minisztériumtól arra a kérdésre kértünk választ, hogy vajon az önkritika vonatkozik-e a Diagon Kft. H1N1-vírustesztjére is, amelyet annak ellenére használhatnak az egészségügyben, hogy a szakhatóságok szerint alkalmatlannak bizonyult. Válaszában a tárca újra elismerte, hogy ismert előtte a Diagon által előállított teszt alkalmatlansága. Mint fogalmaztak, sem a kormány, sem az ÁNTSZ nem szerzett be e cégtől influenzafertőzés kimutatására szolgáló gyorstesztet. A vírus kimutatása az ÁNTSZ-laboratóriumokban megfelelő módon, akkreditált körülmények között folyik, a WHO és az ECDC által jóváhagyott módszerekkel. Ezzel a válasszal azonban még kevésbé érthető, hogyan vizsgálhatnak embereket a Diagon tesztjével, s a minisztérium miért nem akadályozza meg ezt. Az nem elfogadható válasz, hogy a tesztet a Gyurcsány-féle szocialista gazdasági körökhöz tartozó Kern József gyártja. Az okokról a minisztérium még mindig hallgat.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek