Ingatlanokra hajt az adóhivatal

Körülbelül négy fővárosi metróvonal árával tartoznak a polgárok és a vállalkozások az adóhatóságnak. A hivatal a kintlévőségek beszedésére tavaly nagy erőt fordított: a korábbi évhez képest jóval több ingatlant foglalt le, és az inkasszók száma is növekedett.

Jakubász Tamás
2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határidő! Február 25-ig, vagyis csütörtökig vallaniuk és fizetniük is kell az egyéni vállalkozóknak, valamint az eva szerint adózóknak. E kötelezettségek nem csupán a személyi jövedelemadót, hanem a vagyonadót illetően is fennállnak. Az Alkotmánybíróság ugyanis csak az ingatlanokra vonatkozó szabályokat törölte el, így a nagy teljesítményű gépkocsik, a vízi és a légi járművek után be kell fizetni a vagyonadót az érintetteknek e hét közepéig.


Kétezermilliárd forint – jelenleg ekkorára rúg az az összeg, amelyet az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) követel a magánszemélyektől és a vállalkozásoktól. Ez a tétel meglehetősen tetemes, négyszerese a fővárosi négyes metróvonal eredeti, nagyjából ötszázmilliárdos építési költségének. Ráadásul a hátralék összértéke az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett: 2008 végén még „csupán” 1630 milliárd forint adótartozás befizetését várta az APEH.
Egy év alatt tehát majdnem négyszázmilliárddal növekedtek az adóhivatal kintlévőségei, és feltételezhető, hogy ennek a pénznek a jelentős részére keresztet vethet a közkassza. A szóban forgó öszszeggel ugyanis döntően felszámolás alá került vagy más módon – például adószámtörlés, illetve végelszámolás miatt – megszűnő vállalkozások tartoznak.
Szintén beszédesnek mondható adat, hogy míg 2008-ban harmincötmilliárd forintnyi adóhátralékot minősített az APEH behajthatatlannak, addig 2009-ben 113 milliárdot. A hatóságnál közölték: a tartozás akkor válik behajthatatlanná, ha az adósnak nincs lefoglalható és dobra verhető vagyona. Ám a hivatal az elévülési időszak alatt rendszeresen felülvizsgálja ezeket a tételeket, s ha ez idő alatt lefoglalható értékeket talál, haladéktalanul intézkedik az államot megillető forintok beszedéséről.
Az adatsorokat vizsgálva megállapítható, hogy az APEH 2009-ben fokozta végrehajtási tevékenységét. A hatóság az elmúlt évben például százhúszezerrel több inkasszót vetett ki, mint 2008-ban. Emellett jelentős mértékben növekedett az ingó- és az ingatlanlefoglalások száma is. Tavaly – a korábbi évhez viszonyítva – húsz százalékkal, vagyis hatezerrel több ingatlanra rendelt el végrehajtást az adóhivatal; ezen eljárásokból húszmilliárd forintot szeretett volna látni. Egyedül a jövedelemletiltások száma csökkent némiképp, de 2009-ben így is 63 ezer alkalommal folyamodott az adóhatóság ehhez az intézkedéshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.