Kémügy: a VPOP magánérdekek hálójában?

Kiderülhet, hogy az iparikém-ügyben magánérdekek mozgatják a pénzügyőröket és hogy kívülről irányítják a nyomozókat, írja a Népszabadság. A lap az ügyben gyanúsítottak környezetéből kapta ezt az információt.

Mizsei Bernadett
2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan megkezdődnek a nyomozás végét jelentő iratismertetések a két éve kirobbant „iparikém-ügyben”. Várhatóan még márciusban a gyanúsítottak elé tárják az aktákat, majd mindhármukkal szemben iparjogvédelmi jogok és üzleti titok megsértése miatt vádemelési javaslatot terjesztenek elő a Fővárosi Főügyészség felé.
A napilap értesülései szerint egy szakértő megerősítette a sértett Diagon Kft. feljelentésében írtakat: a céget 4,1 milliárd forint vagyoni hátrány érte. A Gyurcsány Ferenc üzletemberi köréhez tartozó Kern József cégvezető 2008 májusában tett feljelentést iparjogvédelmi jogok és üzleti titkok megsértésének gyanújával a vámőrségen. Az orvosi diagnosztikai termékeket forgalmazó cég azt állítja: volt műszaki igazgatójuk és minőségbiztosítási vezetőjük 2007 augusztusa és 2008 márciusa közt szabadalmi oltalom alatt álló termékleírásokat és technológiákat, valamint üzleti titkokat tartalmazó adatfájlt töltött le a cég szerveréről saját adathordozóikra. Kern Józsefék a hírek szerint magánnyomozók segítségével derítették ki, hogy a Diagon két volt vezetője 2008. május 22-én a cégtől jogellenesen letöltött adatokkal Oroszországba indult, a kft. korábbi partneréhez. A tervet azonban a vámnyomozók megakadályozták: Ferihegyen lefoglalták azt a laptopot, amellyel az egyik volt vezető egy kisebb delegáció tagjaként Moszkvába készült. Mindkét érintett cáfolta, hogy jogosulatlanul töltöttek le szabadalmi oltalom alatt álló termék- és technológiai leírásokat a Diagon szerveréről. Ügyvédjük pedig megerősítette: a szabadalmi hivatal pecsétes iratával tudják igazolni, hogy a Diagonnak nem voltak szabadalmi oltalom alatt álló termékei. Dezső Antal, a Diagont képviselő ügyvéd azonban ugyanerre hivatkozva éppen az ellenkezőjét állította.
A vámőrség gyanúsítottként kihallgatta a Diachem ügyvezetőjét is, aki a nyomozás adatai szerint alkalmazta a Diagontól távozott két vezetőt, és arról is tudott, hogy a jogtalanul letöltött adatokat külföldön értékesíteni akarják. A vámőrség szerint ez bizonyíték arra, hogy ő is tagja volt annak a Moszkvába induló delegációnak.
Lapunknak ugyancsak a gyanúsítottak környezetéből származó információi szerint a majdnem két éve folyó nyomozás során a hatóság eddig még nem kérdezett meg szabadalmi szakértőt, pedig – mint ahogy a Népszabadság is írja – az eljárás első napjaiban közismertté vált, hogy a gyanúsítottak ügyvédjének, Zamecsnik Péternek, illetve a feljelentő Diagon Kft. ügyvédjének, Dezső Antalnak homlokegyenest eltérő véleménye van ugyanazon dokumentumok alapján arról, volt-e egyáltalán eltulajdonítható szabadalma a Diagon Kft.-nek. Állításuk szerint azonban a VPOP a vonatkozó beadványok figyelembevétele, illetve kritika és vizsgálat nélkül mindenben elfogadja a feljelentő Diagon Kft. összes állítását. Úgy tudjuk, hogy a nyomozó hatóság két éve nem csak nem kereste meg az ügyben belekevert titokzatos orosz felet, a Diagon állítólagos korábbi partnerét. Az erre vonatkozó indítványokat kategorikusan elutasította. Jogi szakértőink szerint jogállamban a hatóság egy gyanúsítással kapcsolatban mindig mindkét esetet megvizsgálja. Azt is, amikor a gyanúsítás igaznak bizonyul és azt is, amikor bebizonyosodik, hogy hamis volt a gyanú.
A gyanúsítotti oldalról nemcsak a VPOP, hanem az általa felkért könyvszakértő, Szabó Gábor tevékenységét is egyoldalúnak tartják. A gyanúsítottak esetleges ártatlanságának vizsgálata szerintük teljes mértékben elsikkad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.