Kiállítás a mérgezett Tiszáról

2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megmérgezett folyó címmel tegnap hivatalosan megnyílt az Európai Parlament épületében az a dokumentum- és fotókiállítás, amely képekben mutatja be, hogy 2000. január 30-tól a Tiszán milyen pusztítást végzett az erdélyi Verespataknál a román kormány által engedélyezett aranybánya, ahol ciánt is alkalmaztak a kitermeléshez. Az Áder János néppárti fideszes európai parlamenti képviselő által rendezett kiállítás felhívja a figyelmet a bányászatban használt cián pusztító veszélyeire és arra a felelősségre, amely a környezet védelméért mindenkire hárul.
A tárlatot Joe Leinen EP-képviselő, az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának elnöke nyitotta meg. A kiállításon Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere is beszédet mondott.
Mint ismert, tíz évvel ezelőtt, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy százezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került.
Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február elsejét a Tisza élővilágának emléknapjává nyilvánította, és ötpárti egyetértéssel betiltotta a cianidos technológia alkalmazását Magyarországon. A Tisza szennyezéséről szóló kiállítás március 5-ig látható az Európai Parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.