Megmérgezett folyó címmel tegnap hivatalosan megnyílt az Európai Parlament épületében az a dokumentum- és fotókiállítás, amely képekben mutatja be, hogy 2000. január 30-tól a Tiszán milyen pusztítást végzett az erdélyi Verespataknál a román kormány által engedélyezett aranybánya, ahol ciánt is alkalmaztak a kitermeléshez. Az Áder János néppárti fideszes európai parlamenti képviselő által rendezett kiállítás felhívja a figyelmet a bányászatban használt cián pusztító veszélyeire és arra a felelősségre, amely a környezet védelméért mindenkire hárul.
A tárlatot Joe Leinen EP-képviselő, az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának elnöke nyitotta meg. A kiállításon Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere is beszédet mondott.
Mint ismert, tíz évvel ezelőtt, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy százezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került.
Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február elsejét a Tisza élővilágának emléknapjává nyilvánította, és ötpárti egyetértéssel betiltotta a cianidos technológia alkalmazását Magyarországon. A Tisza szennyezéséről szóló kiállítás március 5-ig látható az Európai Parlamentben.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók