Kudarcos tíz esztendő

A nyugdíjkasszák egy része még a befizetett pénzek reálértékét sem tudta megőrizni az elmúlt tíz évben. A hozamaik között hatalmas különbségek lehetnek, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy melyikre bízzuk a befizetéseinket. A Quaestor és a Dimenzió a múlt év hozamai tekintetében kiemelkedett a mezőnyből, míg a Prémium gyengén szerepelt.

Csécsi László
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány nyugdíjpénztár hozama még az inflációval sem vette fel a versenyt az elmúlt évtizedben – derül ki a Stabilitás Pénztárszövetség legfrissebb adataiból. Míg a Központi Statisztikai Hivatal szerint az elmúlt tíz évben 6,5 százalék körül volt a pénzromlás átlagos mértéke, addig a pénztárak hozamai ez idő alatt öt és kilenc százalék között mozogtak. Ráadásul a kasszák között elég jelentős különbségek lehetnek, úgyhogy megéri alaposan elgondolkozni azon, melyiknél fialtassuk a pénzünket.
A 2009-es hozamokat a végletek jellemezték, de ennek ellenére a korábbi években a megszokottnál jóval magasabb hozamot produkáltak a kasszák. Igaz, a 2008-as zuhanásokat még így sem sikerült helyrehozniuk a pénztáraknak. A legnagyobb részvényhányadot magába foglaló, elsősorban a fiatalabbaknak ajánlott úgynevezett növekedési portfólión belül például a Quaestor büszkélkedhet a legmagasabb, 34,18 százalékos éves hozammal, míg a leggyengébben szereplő AXA Nyugdíjpénztár ez idő alatt csak 9,15 százalékot tudott felmutatni. A kiegyensúlyozott portfólióban a Prémium Nyugdíjpénztár tartja a negatív rekordot 5,08 százalékkal, míg a legmagasabb hozamot 22,69 százalékkal a Dimenzió Nyugdíjpénztár mondhatja magáénak. A legkisebb kockázattal járó, úgynevezett klasszikus portfólióban, amelybe azok tartoznak, akiknek már csak néhány évük van a nyugdíjig, kisebb volt a szórás. A leggyengébb eredmény ebben a csoportban is a Prémiumot illeti meg, amely 8,84 százalékot tudott felmutatni 2009-ben. A legnagyobb hozamot, 18 százalékot ebben a kategóriában is a Dimenzió érte el. A magánnyugdíj-pénztári választható portfóliós rendszerben a klasszikus 12,11 százalékos, a kiegyensúlyozott 17,75 százalékos, a növekedési portfólió pedig 25,95 százalékos átlaghozamot ért el a múlt évben.
A tízéves hozamok tekintetében már kisebbek az eltérések a pénztárak hozamai között, mert hosszabb távon jobban kisimulnak a különbségek, ám még a hosszú távra kivetített hozamok is azt sugallják, hogy egyáltalán nem mindegy, melyik pénztár gazdálkodik a befizetésünkkel. A klasszikus portfóliót az elmúlt tíz év hozamát tekintve a Dimenzió vezeti 9,07 százalékkal, míg leggyengébben a Budapest Országos Kötelező Magánnyugdíjpénztár teljesített 4,9 százalékkal. A kiegyensúlyozott kategóriában a Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztára teljesített a legjobban 8,1 százalékkal, leggyengébb ebben a csoportban is a Budapest volt, 5,72 százalékkal. A növekedési portfólió hozamait a mellékelt grafikon szemlélteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.