Lázas hazai bioetanolüzem-építés

Pár héten belül három új bioetanol-üzem megépítésének híre járta be a sajtót. A szinte biztosan megvalósuló dunaföldvárin és kabain kívül Dunaalmáson is bioetanol-gyártó üzem felépítését tervezik. A már működőkkel együtt a három új gyár évi 1,3 millió tonna kukoricát használhat fel.

Dénes Zoltán
2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két-három hónapot késhet az eredeti tervekhez képest a bioetanolüzem-építés elkezdése, vagyis a munkálatok előreláthatólag nem áprilisban, hanem május végén, június elején kezdődhetnek – tájékoztatta lapunkat Nagy Gáborné, Dunaföldvár polgármestere. Elmondása szerint a múlt héten személyesen is meggyőződhetett arról, hogy a befektető által az Egyesült Államokban működtetett hasonló üzemei minden környezetvédelmi előírásnak megfelelnek, s az elmúlt időszakban a településen terjesztettekkel szemben különösebb szaghatást sem tapasztaltak. Ezért – tette hozzá – bízik benne, hogy az év közepén elinduló építkezés egy éven belül befejeződik, s az új üzemben megkezdődhet a munka. Kérdésünkre elmondta: tudomása szerint az üzem 70-80 főnek adna közvetlenül munkát, de az Amerikában tapasztaltak alapján arra lehet számítani, közvetve mintegy ezer főt is érinthet a beruházás. Az új üzemet a Pannonia Ethanol Zrt. építené, amely cég lényegében az Ethanol Europe Ltd. leányvállalatának tekinthető. Az Ethanol Europe pedig az amerikai Fagen leánycége. A Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium 2008-as adatai szerint a Fagen építette az amerikai etanolgyárak háromnegyedét. Amennyiben felépül, úgy a jövő évtől az új üzem a tervek szerint évi mintegy 500 ezer tonna kukoricát használ fel. Tekintettel arra, hogy az előkészítési folyamatok, a különböző engedélyek beszerzése elég lassan haladt, a befektetők a beruházás kiemelt állami beruházássá való minősítését kérték a kormánytól. E minősítést február ötödikén megkapták, s ezzel felgyorsulhattak az engedélyezési eljárások.
Emellett a kormány a Kabán, illetve a Dunaalmáson létesítendő bioetanol- és biogázkiserőmű-beruházást is a hatósági ügyintézés szempontjából kiemelt beruházássá kívánja nyilvánítani. Az erről szóló rendelettervezet a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium honlapján található. A tervek szerint a kabai üzem 288 ezer tonna, a dunaalmási pedig 340 ezer tonna kukoricát használna fel.
Jelenleg hazánkban két bioetanolgyár működik, az egyik a szabadegyházi Hungrana Kft., amely évente csaknem egymillió tonna kukoricát dolgoz fel, amelynek 30-40 százalékából állít elő etanolt. A másik társaság a Győri Szeszgyár és Finomító, amely elhanyagolható mennyiségű kukoricát dolgoz fel üzemanyag gyártására. Az unió azon direktívája, amely szerint a tagállamoknak 2010-ig 5,75 százaléknyi, azaz összesen nagyjából 140 ezer tonna etanolt kell keverniük a hagyományos üzemanyagokba, azt jelenti, hogy hazánkban körülbelül évi 450 ezer tonna kukoricát kell felhasználni erre a célra. Az említett két működő üzem csak mintegy 200 ezer tonna kukoricát dolgoz fel e célra. Tehát amennyiben az említett három üzem megépül, úgy az összesen a bioetanol gyártására felhasznált kukorica mennyisége eléri majd az 1,3 millió tonnát. Hazánkban egy átlagos évben 78 millió tonna kukorica terem.
Emlékezetes, hogy a 2006– 2007-es években még több mint harminc új bioetanol-gyártó üzem felépítési tervét jelentették be különböző beruházók. Köztük voltak egyébként a kabai és dunaalmási fejlesztést tervező cégek is. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet hűtötte le némileg a kedélyeket, mikor egyik tanulmányában rávilágított: 2010 környékére is legfeljebb hét gyár üzembe állását tartják reálisnak. Mára kiderült, még ennyi sem tudott felépülni, bár mint arról Zemberi László, a Magyar Bioetanol-szövetség elnöke, a Sekab Bioenergia Magyarország Zrt. igazgatóságának elnöke beszámolt, korábban huszonkettőre indították el az engedélyezési eljárásokat. De ezek közül is már akkor, 2006 környékén tudható volt, legfeljebb hétről gondolják komolyan, hogy megépítik.
Legtöbben azért léptek vissza, mert 2008-ban erőteljesen megnőtt a kukorica ára. 2008-ban a kukorica tonnánkénti ára elérte a 60 ezer forintos szintet, itthon is több nagy, évenként 150 ezer tonna etanolkapacitású üzem építésének előkészítésébe kezdtek. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet számításai szerint hazánkban akkor éri meg bioetanolt gyártani, ha a kukorica ára nem haladja meg a tonnánkénti 35 ezer forintot. Becslések szerint Magyarországon a következő évtizedben tonnánként 30–35 ezer forint körül mozog majd a tengeri ára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.