Egyelőre nem végleges ítéletet hoztak az alkotmánybírák, hanem az eddigi eljárás átdolgozására kötelezték a politikai vezetést és elrendelték a rögzített adatok azonnali törlését, mivel a mostanáig alkalmazott törvény túllépi az EU hasonló elképzeléseit.
Az ország belső biztonságának érdekében 2008 óta regisztrálták a telefonkapcsolatok sarokadatait: ki kivel, mikor, honnan, hol és mennyi ideig beszélt vagy küldött SMS-t? Egy évvel később hasonlóan jártak el az az e-mailekkel és az internetes belépésekkel, anélkül, hogy a telekommunikációs összeköttetések tartalmát is rögzítették volna. Harmincötezer feljelentés érkezett az eljárás ellen, amit az alkotmánybíróság most súlyos beavatkozásnak minősített a telekommunikációs szabadság alapjogába. A mobiltelefonok és mailek helymeghatározó adataiból például levezethetők a személyes kapcsolatok.
A karlsruhei bírák megszigorított eljárásra kötelezték az államot. Az adatvédelem érdekében fokozott formában gondoskodni kell arról, hogy a rögzített információkkal ne lehessen visszaélni; az indok nélkül tárolt adatok kizárólag kiemelkedően fontos jogi értékek védelmében, vagy súlyos bűncselekmények esetében használhatók fel. Az állambiztonságot, a polgárok életét és szabadságát fenyegető veszély elhárítására a konkrét fenyegetés tényét bizonyítani kell.
A megszigorított eljárást a bűnügyi nyomozók szakszervezete (BDK) jelentős visszaesésnek nevezte, mivel központi eszközt vesz ki a rendőrség kezéből a bűnözés elleni küzdelemben. „A szövetségi igazságügyi minisztériumnak sürgősen olyan új törvényről kell gondoskodnia, amely a nyomozó hatóságot ismét cselekvőképessé teszi” – hangoztatta Klaus Jansen, a BDK vezetője.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek