Magyarok nélkül a brüsszeli fórum

2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkerült síparadicsom. Magyarország miniszterelnöke a Világgazdasági Fórum davosi konferenciájára hagyományosan nem utazik el. Az évente megrendezett, a világ vezetői által meglátogatott tanácskozáson 2000-ben Orbán Viktor részt vett, ám azután nyolc évig nem jártak ott az egymást követő szocialista miniszterelnökök. Gyurcsány Ferenc 2008-ban elment, igaz, akkor a magyar érdekek védelme helyett épp az uniós mezőgazdasági támogatások csökkentése mellett érvelt. (MN)


A transzatlanti kapcsolatok erősítésén fáradozó legnagyobb súlyú alapítvány, az amerikai German Marshall Fund március 26. és 28. között Brüsszelben rendezi meg 2010-es fórumát Brussels Forum 2010 címmel. A sajtónak kiküldött előzetes információ hat oldalon keresztül ismerteti a találkozó eseményeit és sorolja fel a résztvevőket. A megbeszélések egy része a nyilvánosság kizárásával zajlik majd. Az eseménysorozat 26-án, péntek délután kezdődik a BBC világszolgálatának egyik munkatársa moderálásában folyó vitával Afganisztánról, amelynek résztvevői Richard C. Holbrooke, az Egyesült Államok külügyminisztériumának afganisztáni és pakisztáni különképviselője és Michael Mullen amerikai vezérkari főnök.
A meghívottak között szerepel Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, Herman Van Rompuy, az Európai Unió első embere, Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes, Werner Hoyer német államminiszter, Alexander Vondra, a cseh szenátus tagja, Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter, Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítésért felelős (cseh) tagja, Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter, Radek Sikorski lengyel külügyminiszter, Robert Zoellick, a Világbank elnöke, Karel De Gucht, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa, volt belga külügyminiszter, Bernard Kouchner francia külügyminiszter, Ahmet Davutoglu török külügyminiszter, Adam Rotfeld volt lengyel külügyminiszter, Funabasi Joichi, a japán Aszahi Simbun főszerkesztője, valamint Pascal Lamy, a Világkereskedelmi Szervezet vezérigazgatója.
Többen még nem erősítették meg részvételüket, de a lista szerint meghívást kapott még Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter, Szaeb Erekát, a Palesztin Hatóság főtárgyalója, illetve Javier Solana, az EU külügyeinek volt irányítója. A listán egyetlen magyar résztvevő, illetőleg meghívott sem szerepel annak ellenére, hogy – mint ezt uniós csatlakozásunk óta Brüsszelben a sajtónak nyilatkozó magyar miniszterelnökök nem felejtették el hangsúlyozni – a magyar kormány mindent megtett a transzatlanti kapcsolatok erősítése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.