Művészi találkozások a Boldogasszonnyal

Boldogasszony címmel nyílik kiállítás ma este hat órakor a Forrás Galériában Makovecz Imre építész bevezetőjével, Sebestyén Márta népdalénekes és Bolya Mátyás (koboz) közreműködésével. A huszonhat kortárs művész alkotásait bemutató tárlathoz kétnapos szimpózium társul, a műveket a következő hónapokban a Kárpát-medence több országában is bemutatják.

P. Szabó Ernő
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kölcsey Ferenc Himnusza előtt a magyarság néphimnuszának tartották a katolikus templomokban ma is énekelt szép dalt: „Boldogasszony Anyánk, régi jó Pátrónánk…”, a magyarság élete minden pontján kötődött hozzá. – Minden korban újraértékeltük viszonyunkat a Boldogasszonyhoz, de a szocializmus négy évtizede nem adott erre lehetőséget, s úgy látszik, nem jutott rá energia a rendszerváltozás utáni két évtizedben sem – mondja Tóth Norbert, a Forrás Galéria tulajdonosa. Éppen ezért fontos, hogy a kortárs művészet vállalkozzon e kép újraértelmezésére, a közösség tagjai felé való közvetítésére. A kiállítás gondolata a galériatulajdonos és Somogyi Győző festőművész közötti beszélgetések során merült fel, utóbbi ötlete volt, hogy a tárlathoz a témát kultúr-, művészettörténeti, néprajzi, szakrális szempontból körüljáró szimpózium is társuljon. Miért huszonhatan állítanak ki? A galériatulajdonos szerint egyszerűen a hely szabott határt az anyag bővítésének, hiszen jelentkező lett volna bőven. – Egyébként is a kiállítást az első pillanattól fogva rég nem látott összefogás övezi, az elsők között álltak mellé itthon Csoóri Sándor, Makovecz Imre, Erdélyi Zsuzsanna, Sebestyén Márta, a határon túl pedig például Calin Stegerean, a kolozsvári Szépművészeti Múzeum igazgatója, aki a kiállítók rendelkezésére bocsátotta a rangos intézmény tereit – teszi hozzá Tóth Norbert.
A Forrás Galériát követően, augusztus 15-én, Nagyboldogasz-szony ünnepén ugyanis a kiállítás anyaga vándorútra indul a szomszédos országokba. „Összesen húsz helyszínben gondolkodunk – magyarázza Tóth Norbert –, s azt tervezzük, hogy nyáron megjelenik az az album, amely tartalmazza a huszonhat kiállított művet, a konferencia rövidített anyagát. Mégpedig nyolc (a magyar mellett román, ukrán, szlovák, német, szlovén, horvát és szerb) nyelven. Boldogasszony ugyanis nemcsak a magyarság, de a Kárpát-medencei népek pártfogója volt, s kell is, hogy maradjon.” A galériatulajdonos kálvinistaként azt szeretné, ha a kiállítás az „áldás és békesség” református gondolatát hirdetné, ha a békességet és áldást hozó Boldogasszonyt mutathatnák meg a kiállítás műveivel, amelyek segíthetnek abban, hogy elinduljon a párbeszéd önmagunkhoz, egymáshoz való viszonyunkról is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.