Margot Kässmann – első női püspökként – tavaly ősszel került a huszonötmillió hívőt számláló lutheránus egyház tanácsának (EKD) az élére. A nyitottságáról és szókimondásáról ismert asszonytól az egyház jövőjével kapcsolatos program kidolgozását és megvalósítását várta a tizennégy tagú testület. Az ötvenegy esztendős, elvált, négy lányával együtt élő lelkész hamarosan jelezte, nem riad vissza a politikai és szociális témáktól. Így újévi beszédében a német hadsereg afganisztáni bevetését kritizálta és a kontingens visszarendelésére szólította fel a politikusokat. Állásfoglalása miatt éles vita bontakozott ki. A püspök asszony határozott, ugyanakkor szimpátiát kiváltó fellépéseivel egyre nagyobb népszerűségre tett szert.
Annál nagyobb megdöbbentést keltett a hír, hogy hivatali kocsiját vezetve Hannoverben áthajtott egy piros lámpán, majd az őt ellenőrző rendőrök vizsgálata kiderítette, 1,54 ezrelékes alkoholszinttel vezette az autót. A törvény szerint már 1,1 ezreléknél is alkalmatlan az illető arra, hogy autót vezessen. Kässmann jogosítványát azonnal elvették, majd az államügyészség megindította ellene a nyomozást. A püspöki konferencia a kellemetlen incidens ellenére bizalmat szavazott neki, a hívők többsége is kiállt mellette. Margot Kässmann viszont úgy vélte, az eset súlyosan ártott hivatalának, megsérült erkölcsi tekintélye és ennek megfelelően lemond hivataláról mind az EKD elnökeként, mind Alsó-szászország tartományi püspökeként. Az egyház vezetői komoly veszteségnek nevezték Kässmann lemondását. Katrin Göring-Eckardt, az EKD szinódusának elnöke szerint Kässmann teológiai, politikai és társadalmi területen kifejtett tevékenysége is óriási veszteség lesz a német protestantizmus számára. Margot Kässmann egyszerű lelkészként kíván a jövőben tevékenykedni.
A katolikus egyház vezető testülete eközben elszánta magát arra, hogy nyilvánosan bocsánatot kérjen mindazoktól, akik áldozatai voltak papok által elkövetett szexuális megrontásoknak. Robert Zollitsch érsek, a püspöki konferencia elnöke bűncselekménynek nevezte a fiatalok megrontását és ígéretet tett a botrány hátterének maradéktalan felderítésére. Ugyanakkor Sabine Leutheusser-Schnarrenberger szövetségi igazságügy-miniszter egy televíziós nyilatkozatában kifogásolta, hogy a katolikus egyház nem hajlandó szorosan együttműködni a hatóságokkal. Zollitsch érsek szerint ilyen állami támadás még soha nem érte az egyházat.

Nem fogjuk elhinni, mi történik a bőrünkkel, ha leállunk az alkohollal!