Az eddigi adatok szerint valószínű, hogy a chilei halálos áldozatoknak több mint a fele nem a szombati földrengés, hanem az azt követő szökőár miatt vesztette életét – adta hírül az AP.
A haditengerészet nem adott ki idejében figyelmeztetést, sőt a rádió azt harsogta, nincs mitől tartaniuk a Csendes-óceán partvidékén élőknek. A halottak eddig ismert száma 723, de egyetlen, a vízáradat által elborított halászfaluban több mint 300 holttestet találtak. Pellehue üdülőparadicsomában a cunami elől menekülő nyugdíjas nyaralók buszát sodorták el a szárazföldre kétszáz méterre behatoló óriáshullámok. A part menti kemping negyven vendége közül eddig ötnek a holttestét találták meg.
A Chiléhez tartozó Juan Fernandez-szigeteken nyolc embert ölt meg a szökőár, további nyolcan pedig eltűntek. Az áldozatok száma jóval nagyobb is lehetett volna, ha egy tizenkét éves kislány – akit nagyapja Valparaisóból telefonon figyelmeztetett a közelgő vészre – félre nem veri a vészharangot.
A kormány légi hídon szállít közszükségleti cikkeket és sátrakat a földrengés sújtotta területre. A régióban hat kórház összedőlt, kettő pedig súlyos károkat szenvedett, ezért négy tábori kórházat állítottak fel. Maule tartomány városainak lakói az ivóvizet is nélkülözik, mert a rengés miatt sok víztorony is használhatatlanná vált – írta a BBC. A mind gyakoribb fosztogatásnak azonban egyelőre nem tud gátat vetni a térségbe vezényelt több ezer katona sem, noha már 160 embert őrizetbe vettek. Concepciónban a randalírozók egy nagyáruházat is felgyújtottak, ezért már öt városban rendeltek el kijárási tilalmat. Ettől azonban aligha lesz rend, mert a katasztrófa miatt 1,5 millió otthon vált veszélyessé, s becslések szerint legalább 180 ezren maradtak fedél nélkül. Chile az ENSZ-től kért segítséget, hogy megbirkózhasson a csapás következményeivel.
Az elemi erejű földrengés a NASA közlése szerint nyolc centiméterrel eltérítette irányától a Föld forgástengelyét, emiatt naponta 1,26 mikromásodperccel (a másodperc egymilliomod részével) rövidülnek a napok.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető