Elérhető egy videó az interneten, amit egy huszonéves magyar lány töltött fel. Nem különösebben ismert, egy átlagos fiatal.
A videójában arra buzdítja kortársait, hogy ne szüljenek gyereket, ameddig Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke és a Fidesz–KDNP kormányoz.
Valami olyasmi a célja ezzel – legalábbis ami a videóból kivehető –, hogy így álljon bosszút az ország vezetésén, mert elégedetlen, frusztrált, nem tetszik neki a rendszer. Ez tehát a rövidke videó tartalma.
Az igazság az, hogy
az internet, a közösségi médiumok és már a mesterséges intelligencia (MI) adta lehetőségek sok olyan embernek kínálnak és kínáltak megjelenési felületet, akiknek egyébként a nyilvánosság előtt semmi keresnivalójuk nincsen.
És nem azért, mert vannak dolgok, amikről nem lehet beszélni, hanem azért, mert ha csak tíz emberhez szólok, akik hisznek bennem és adnak a szavamra, akkor minden egyes mondatért, ami a számon kijön, felelősséggel tartozom. És ez a felelősség komoly. Nehéz teher és el kell bírni, el kell tudni vele számolni.
Ha visszaemlékeznek, amikor még napi- és hetilapokból tájékozódtak az emberek, nem az internetről, akkoriban minden újságnak volt publicisztika rovata. Ez volt az a felület, ahol az arra érdemesek véleményt mondhattak a világ dolgairól. Ezekre a hasábokra újságíróként bejutni pedig komoly rang volt. A széles körű tudás, a hibátlan helyesírás és jó fogalmazási képesség alapvető követelmény volt, azonban ez még önmagában nem tette az újságírót publicistává. Az egyéni látásmód, a stílus és a kimondott, leírt szóért való teljes körű felelősségvállalás viszont igen. Hiszen ha csak egy ember is elolvassa azt, amit írok, meghallgatja a véleményt, amit megfogalmazok, figyel rám és érdekli a mondanivalóm, akkor formálom a világképét. Így vagy úgy, de vagy megerősítem abban, amit eddig is hitt, vagy elbizonytalanítom és más utakat mutatok neki. Hatással vagyok rá. Ugyanakkor nem mindegy, milyen hatással. Itt kezdődik a súlya a véleménynyilvánításnak.
A közösségi médiumok és online portálok világában azonban nincs semmilyen rosta. Bárki, bármikor, bármiről és bárhogyan mondhat véleményt. És ezt követhetik százan, ezren, tízezren, de sok százezren is.
Az influenszer szó jelentése annyit tesz: véleményvezér. És ha csak felületesen is, de végigpásztázzuk, kik azok, akik ma a legtöbb embert elérik a világhálón: nos, a legkevésbé sem felelnek meg (tisztelet a kivételnek) azoknak a kritériumoknak, ami egykor belépő volt ezekbe a körökbe.
Hatalmasat változott a világ, ilyen szempontból pedig a tömegkommunikáció is.