origo.hu
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten
Ellenzéki vágyálom. Az ellenzéki szocdemek és liberálisok vágyálmának nevezte tegnap Emil Boc kormányfő azokat a spekulációkat, miszerint pártja arra készül, hogy kitúrja a kormányból az RMDSZ-t, és az ellenzékből átigazolt független honatyákkal helyettesíti a magyar alakulatot. (R. Sz.)
Jóformán nem telik el hét Romániában anélkül, hogy a parlament egyik-másik pártjának valamelyik tagja ne hagyja ott alakulatát. A jelenség nem új keletű a bukaresti politizálásban, a rendszerváltás óta eltelt húsz év alatt számos civil szervezet már rangsorolta is a legtöbb pártban megfordult politikusokat, azonban soha anynyian nem gyakorolták a pártvándorlást, mint az elmúlt időszakban. Romániában csak a helyi és megyei önkormányzati képviselők esetében tiltják a törvények az egyik pártból a másikba történő átigazolást, s büntetik mandátumuk elvesztésével az egykori alakulatukat elhagyókat. Érthető, hogy a helyi és megyei képviselő-testületek tagjai ritkán különböznek össze alakulatukkal, ellentétben a parlamenti képviselőkkel, akik távozásuk esetén megőrzik mandátumukat.
A 2008 decemberében rendezett parlamenti választások óta a 471 képviselő és szenátor közül közel negyvenen hagyták ott azt a politikai alakulatot, amelynek színeiben mandátumot szereztek. A legnagyobb érvágást a román szociáldemokraták (PSD) szenvedték el, akiktől az elmúlt 14 hónap alatt húsz honatya (tizennégy képviselő és hat szenátor) távozott, a liberálisok (PNL) tábora pedig tíz képviselővel és öt szenátorral lett kevesebb; a Romániai Magyar Demokrata Szövetség sorait még nem hagyta ott honatya az elmúlt húsz évben.
A pártjukat elhagyó román képviselők és szenátorok többsége függetlenként folytatta parlamenti tevékenységét (ez a frakció jelenleg 26 tagot számlál), mások csatlakoztak az Emil Boc kormányfő vezette demokrata–liberálisok (PDL) frakciójához, amely hét honatyával gazdagodott 2008-hoz képest. A függetleneknek köszönhetően a Boc-kabinet ma már kényelmes többségnek örvend a törvényhozásban. Miközben a PDL, az RMDSZ, a 18 nem magyar kisebbségi honatya és a függetlenek alkotta koalíció híveinek száma decemberben még csak kettővel haladta meg a beiktatáshoz szükséges 236 szavazatot, a sokak által árulónak tartott honatyák révén a kormány ma már közel 250 voks fölött diszponál.
Egyébként a román politikusok feddhetetlenségét vizsgáló kimutatás szerint a bukaresti honatyák közel fele legalább két pártnak volt a tagja a rendszerváltás után, és csak mintegy félszázan kerültek másik alakulatba pártok fúziója révén. Akadnak ugyanakkor, akik négy pártban is megfordultak már, és persze nem számított az ideológiaváltás, „hitelesen” politizáltak a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Pártban, a baloldali PSD-ben, a jobbközép PDL-ben és a liberális pártban is.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten
Az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak a Lakatos Márk-ügyben
Köpni-nyelni nem tudnak a nézők: kiderült, ő lett Szabó Zsófi új partnere
Új repülőtér-óriás születik Magyarországon: a régió legnagyobbja lesz
Ez a palacsinta a magyar gasztronómia csodagyereke, ezt imádni fogod
Nem fogja kitalálni, most ki balhézott össze a SPAR Magyarországgal
A miheztartás végett
Gólzáporos meccsen nyert a Fradi a női vízilabda-BL-ben
Véget vetett a kormány Magyar Péter legújabb ámokfutásának
„Jelenség, karakter” – így vélekedik önmagáról Magyar Péter, na de hogy vélekedik róla az utca embere? + videó
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját
Örülhet a Liverpool: mélyebbre nyomta magát a gödörben a Manchester City
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.