Várják Izlandot az EU-ba

A lisszaboni szerződés keretei között új tisztségviselőivel kóstolgatja a közös külpolitika lehetőségeit az Európai Unió, miközben legfőbb döntéshozó szerve, a bizottság zöld jelzést mutatott Izlandnak a majdani felvételhez.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Inzultus. Nigel Farage, az Európai Parlamentben a brit euroszkeptikus frakció vezetője az intézményben eddig példátlan módon inzultálta Herman Van Rompuyt, az EU elnökét annak a képviselők előtt történt tegnapi, első megjelenésekor. Farage azt mondta neki, hogy egy nedves felmosórongyhoz hasonló a karizmája és egy banki kistisztviselőnek néz ki. Azt is megkérdezte, hogy „Kicsoda ön? Egy országnak nem nevezhető Belgiumból jön?” Jerzy Buzek, az EP elnöke kijelentette, ilyen személyi támadások tűrhetetlenek, míg Martin Schulz, a szocialista frakció elnöke arra szólította fel Farage-t, hogy adja vissza mandátumát. (L. I.)


Izland magáénak vallja az EU közös értékrendjét, így a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok melletti elkötelezettséget. A csatlakozáshoz vezető úton ugyanakkor nehézségeket is le kell küzdeni – állapította meg a brüszszeli bizottság. Az igenlő bizottsági állásfoglalás után a tagállami kormányokat képviselő tanácsnak kell egyhangúlag döntenie a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről. Az északi szigetország helyzete alapvetően eltér a többi potenciális tagjelöltétől. Demokratikus politikai intézményrendszere és piacgazdasága fejlett, lakosai jólétben élnek. A nemzetközi pénzügyi válság azonban hallatlanul megrázkódtatta fizetőeszközét, s az izlandiak egy része most úgy látja, célszerű lenne bekerülni a pénzügyi biztonságot jelentő euróövezetbe. Az Izland által felhalmozott adóssághegy pontos nagyságát egyelőre még nehéz lenne felmérni, de az bizonyos, hogy Reykjavíkban azt remélik: a csatlakozási tárgyalások menete függetleníthető lesz attól, miként rendezik a tönkrement Icesave takarékpénztár egykori brit és holland betéteseinek a kártalanítását, akiknek a követelése 3,8 milliárd euróra rúg.
Hamarosan vízummentesen lehet utazni Oroszország és az Európai Unió között – erről tárgyalt egyebek között tegnap Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Catherine Ashton, az EU külpolitikai főképviselője. Ashtont a nap folyamán fogadta Dmitrij Medvegyev orosz elnök, aki reményét fejezte ki, hogy termékeny lesz az a párbeszéd, amelyet Oroszország és az EU közötti kölcsönös együttműködésről folytatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.