A kormány folytatja a botrányos kvótaüzletet

Botrány ide, botrány oda, gőzerővel folytatja a szén-dioxid-kvóták értékesítését a környezetvédelmi minisztérium – derült ki tegnap a parlamenti szakbizottság ülése helyett rendezett beszélgetésen. Az ülés azért volt határozatképtelen, mert a szocialista képviselők egyike sem jelent meg. A Fidesz leállíttatná a további eladásokat.

Dékány Lóránt
2010. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen szocialista képviselő sem jelent meg a parlament költségvetési bizottságának tegnapra összehívott ülésén, amelynek témája a szén-dioxid-kibocsátási egységek botrányos eladása volt. A nagy visszhangot kiváltó, Cipruson bejegyzett céget is érintő értékesítés a múlt héten bedöntötte az európai kvótapiacot. A határozatképtelen bizottság fideszes tagjai Molnár Józsefet, a környezetvédelmi tárca kabinetfőnökét hallgatták meg, mivel a meghívott miniszter, Szabó Imre ugyancsak nem tette tiszteletét az ülésen.
Mint a távirati iroda beszámolójából kiderül, Molnár szerint hétezer, úgynevezett CER típusú szén-dioxid-kvóta okozta a problémát a francia Bluenext tőzsdén.

*

Hazánk összesen 793 ezer CER-egységet értékesített, darabonként 9–9,5 euró közötti áron a Hungarian Energy Power Kft.-nek, amely továbbadta azt a Microdyne londoni székhelyű, de ciprusi bejegyzésű cégnek. Innen egy hongkongi társasághoz kerültek a kvóták, ahonnan néhány ezer egység visszajutott az európai kereskedési rendszerbe. Csakhogy ez elvileg tilos, hiszen az azt megvásárló európai bankok, illetve cégek már nem tudnak elszámolni ezekkel a kvótákkal, emiatt állt le múlt héten a kereskedés.
Molnár József elmondása szerint a problémás egységek esetében a CER azonosító rendszert a tőzsde egyik kereskedője nem kapcsolta be a számítógépén azon a napon, amikor a kvótákat megvette. Hozzátette, a kereskedő meg is kezdte ezeknek a kvótáknak az értékesítését. A kabinetfőnök szerint jogsértés akkor következett volna be az ügyben, ha ezeket a kvótákat az európai kvótakereskedelmi rendszerben bárki megpróbálta volna újra leadni, erről azonban nincs információ, mint fogalmazott: „a kereskedők egymás között pontosan tudták azt, hogy mit tesznek”.
Molnár emlékeztetett arra, hogy múlt év december 18-án derült ki, a CER-egységekkel az európai rendszerben nem lehet kereskedni, ezzel a kvóták értéke gyakorlatilag lenullázódott a kontinens piacán. Kiemelte, mivel a kvótákra kereslet április végéig várható, a tárca igyekezett mielőbb nyélbe ütni az üzletet, és emiatt folytatják is az értékesítést. A tárca összesen – beleszámítva a már eladottakat – csaknem másfél millió károsanyag-kibocsátási engedély eladását tervezi. A kabinetfőnök kitért a Hungarian Energy Power szerepére is. Hangsúlyozta, a zöldtárca szerződése nyomán létrejött ügylettel a vételár az országban maradt, nem került át másfajta kereskedési rendszerbe. Molnár József megjegyezte: azzal, hogy nem tőzsdecéggel szerződtek, úgy vélték, garantálhatják a CER-egységek európai piacon kívül maradását. – Nem veszített az állam egy fillért sem, sőt a legjobb üzletet kötötte a CER-kvóták kapcsán. Akik veszítettek, azok a tőzsdei kereskedők voltak – fűzte hozzá.
A beszélgetésen Varga Mihály, a Fidesz politikusa arról kérdezte a zöldtárca képviselőjét, hogy van-e összefüggés a Hungarian Energy Power és a Wallis között, erre azonban nem kapott választ. Spenger József, a kvótaüzletet lefolytató cég ügyvezetője a távirati irodának azt mondta, semmi közük a Wallishoz. Spenger cégének kiválasztása azért így is különös, tekintve, hogy azt tavaly decemberben alapították. Ezenfelül a cégjegyzék szerint a társaságot elsődlegesen gázkereskedelemre hozták létre. Varga Mihály később felháborítónak nevezte, hogy az MSZP képviselői nem jelentek meg a bizottsági ülésen. Ezenkívül arra szólította fel a kormányt, hagyjon fel a szén-dioxid-kvóták további értékesítésével, és kezdjen vizsgálatot az ügyben annak kiderítésére, valóban a Hungarian Energy Power Kft. volt-e a legideálisabb vevő a kibocsátási engedélyekre. A költségvetési bizottság elnöke szerint kiderült, hogy a kormányzat április 30-ig, azaz túlságosan gyorsan szeretné értékesíteni a CER-kvótákat, mintha arról lenne szó, hogy lehetőség szerint minél kevesebb vagyon értékű jog maradjon az év második felére. Varga Mihály úgy vélte, ez nem elfogadható eljárás a választások előtt. – A parlament és a nyilvánosság tájékoztatása nélkül ez az eljárás a maga nemében botrányos – húzta alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.