Nagybánya nem kér a ciánból

Felfüggesztette az építkezési engedélyek kibocsátását a nagybányai önkormányzat az egykori Aurul színesfém-feldolgozó térségében, hogy megakadályozza az észak-erdélyi város közelében ciántechnológiás aranykitermelésre készülő orosz Romaltyn Mining cég terveinek megvalósítását. Erdélyben jelenleg nyolc külföldi érdekeltségű cég vetett szemet a színesfémlelőhelyekre.

2010. 04. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagybányának elege lett abból, hogy nevét egy évtizede rendszeresen az Európában példátlan tiszai ciánkatasztrófával azonosítják. A 130 ezer lelkes máramarosi megyeszékhely képviselő-testülete kedd délutáni ülésén határozatot hozott arról, hogy nem adható ki építési engedély az egykori Aurul üzemet is magában foglaló övezetben, sőt az ugyanitt korábban kibocsátott engedélyeket is felfüggesztették. A nagybányai városatyák intézkedése azt jelenti, hogy a Mihail Prohorov orosz milliárdos érdekeltségébe tartozó Romaltyn Mining Rt. – a 2000-es tiszai ciánszennyezést okozó Aurul utódja – egyelőre nem folyamodhat integrált környezetvédelmi engedélyért, és nem láthat hozzá a színesfém-feldolgozáshoz.
Az Oroszország második leggazdagabb embere tulajdonában lévő Polyus Gold aranykitermelő vállalat nagybányai cége több tíz millió eurós beruházással kívánja feldolgozni az évtizedeken át a kitermelés nyomán felgyűlt aranyat és ezüstöt egy Nagybánya közeli zagytározóból, és kérésére néhány évvel ezelőtt három építkezési engedélyt is kapott a helyi polgármesteri hivataltól. Viszont a jóváhagyásokról csak nemrég szerzett tudomást a városi képviselő-testület, amelynek tagjai most kiköszörülték a csorbát, és felfüggesztették az építkezési engedélyek kibocsátását a Romaltyn által megcélzott zagytározót is magában foglaló térségben mindaddig, amíg megszavazzák a területi városrendezési tervet, amely egyébként betiltani készül a ciántechnológiás módszert.
Ludescher István alpolgármester elmondta, akadályt próbálnak gördíteni a társaság elé, amely építkezési engedély híján nem tudja végrehajtani a környezeti kockázatot minimálisra csökkentő beruházásokat, márpedig ezek nélkül programja nem kaphat integrált környezetvédelmi engedélyt. A Nagybányától néhány kilométerre fekvő meddőhányóban tárolt több millió köbméter zagy állandó környezetszennyező forrás, az erős szél ugyanis a városba hordja a port a létesítményből. Az önkormányzat intézkedésén felbuzdulva egyébként egy nagybányai parlamenti képviselő népszavazást kezdeményez a ciántechnológia betiltásáról. A terv már csak azért is aktuális, mert Erdély több pontján jelenleg legkevesebb nyolc külföldi érdekeltségű cég szeretné kitermelni a színesfémlelőhelyeket. A svéd, ciprusi és brit társaságokon kívül főleg a kanadai Gabriel Resources és az European Goldfields neve vált ismertté Magyarországon is, előbbi ugyanis a Fehér megyei Verespatakon, utóbbi pedig a Hunyad megyei Felsőcsertésen kívánja ciántechnológiával kinyerni az aranyat. A terveket a budapesti zöldtárca többször kifogásolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.