Háborúval fenyeget Phenjan

Észak-Korea háborúval fenyegette meg déli szomszédját tegnap, miután egy nemzetközi vizsgálat megállapította, hogy a március végén elsüllyedt dél-koreai hadihajó vesztét egy észak-koreai torpedó okozta. Szöul erélyes intézkedéseket helyezett kilátásba, a nyugati nagyhatalmak egytől egyig elítélték Phenjan akcióját, Észak-Korea viszont óv az elhamarkodott szankciók meghozatalától.

Hírösszefoglaló
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szöuli ellenlépések. Dél-Korea budapesti nagykövete lapunknak tegnap azt nyilatkozta: sajnálatos módon a gyanú beigazolódott. A nemzetközi tudományos vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy egy észak-koreai tengeralattjáróról kilőtt torpedó süllyesztette el a dél-koreai haditengerészet hajóját, megölve 46 tengerészt. A szöuli kormányzat azt szeretné, ha a nemzetközi közösség egységesen elítélné ezt a tettet, és komolyan megbüntetné Észak-Koreát – mondta Szu Csung Ha, aki szerint Lí Mjungbak elnök rövidesen bejelentést tesz Dél-Korea konkrét lépéseiről. (Z. G.)


Egy amerikai, ausztrál, brit és svéd szakértőkből álló csoport bizonyítottnak találta, hogy észak-koreai torpedótalálat miatt sülylyedt el az 1200 tonnás Cshonan korvett dél-koreai hadihajó március 26-án a Sárga-tengeren, nem messze az észak-koreai tengeri határtól. A hajó kettétört, a legénység 58 tagját, köztük a hajó kapitányát sikerült még időben kimenteni, 46 matróz azonban odaveszett. Egy szöuli napilap azt írta meg nem nevezett kormányilletékesekre hivatkozva, hogy a torpedó hajtócsavarjának darabjai ugyanolyanok voltak, mint annak az észak-koreai torpedónak, amely hét évvel ezelőtt került Dél-Korea birtokába. Ráadásul a rajta található szériaszámot is jellegzetesen Észak-Koreában használt betűtípussal írták. A nemzetközi szakértői csoport szerint nem lehet más ésszerű magyarázat a hajó elsüllyedésére, mint egy torpedótámadás. Korábban balesetre utaló magyarázatok láttak napvilágot, például az, hogy egy koreai háború idejéből származó tengeri akna okozta a robbanást.
Észak-Korea a tények meghamisításának nevezte a szakértői jelentést, s közölte: ha az ügy nyomán újabb szankciókat vezetnek be ellene, az „háborút robbanthat ki”. Phenjan saját szakértői csapatát küldi Dél-Koreába, hogy elkészítsék saját értékelésüket. A washingtoni Fehér Ház agressziónak nevezte a torpedótámadást. „Az elfogadhatatlan magatartás tovább fogja mélyíteni Észak-Korea elszigeteltségét” – közölte Robert Gibbs szóvivő, mondván, az eset próbára teszi a nemzetközi békét és biztonságot. Szakértők szerint az amerikai közleményből hiányzik a válaszlépésre való felszólítás, mivel Washington nem akarja, hogy beavatkozásával háborút szítson a két Korea között. Fehér házi források szerint ugyanakkor Barack Obama kormánya felveheti Észak-Koreát a terrorizmust támogató államok washingtoni listájára, amelyről 2008-ban levette.
Miközben Nagy-Britannia, Japán és Ausztrália is élesen elítélte Észak-Koreát, Peking nagyon sajnálatos incidensnek nevezte az esetet. Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) külügyi szóvivő önmérsékletre szólította fel Phenjant és Szöult. Közölte, hogy Peking saját értékelést készít a dél-koreai szakértői anyagról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.