Az ukrán média lelkendezve számolt be Ruszin-Szendi Romulusz 2022-es ukrajnai látogatásáról

Kötött mandátummal, csak katonákkal tárgyalhatott volna Ruszin-Szendi Romulusz, amikor 2022-ben még vezérkari főnökként Ukrajnába látogatott. Információk szerint azonban ezt megsértette és politikusokkal is egyeztetéseket folytatott.

2025. 05. 28. 10:29
Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ruszin-Szendi Romulusz 2022-ben még a Magyar Honvédség vezérkari főnöke volt, amikor engedélyt kért, hogy Ukrajnába látogasson – emlékeztetett cikkében a Bennfentes. Az oknyomozó portál megírta, hogy a meghívó Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők akkori parancsnoka volt, akiről Ruszin-Szendi is elmondta, hogy a legtöbbet vele találkozott.

Ruszin-Szendi Romulusz (Fotó: MTI/Ujvári Sándor)

Ruszin-Szendi engedélyt kapott a látogatásra, mert Magyarországnak elemi érdeke fűződött ahhoz, hogy pontos információi legyenek egy, a szomszédságában zajló konfliktusról. A magyar fél titokban szervezte le, és titokban is akarta tartani Ruszin-Szendi látogatását, ennek nyilvánvaló biztonsági okai voltak.

Azóta is számtalanszor előfordult, hogy magas rangú NATO-tisztviselőket, vagy olyan hoteleket ért orosz rakétatámadás, ahol külföldi zsoldosok voltak elszállásolva.

 Zaluzsnij azonban fölfedte a titokban tartott látogatást, mivel azt akarta felhasználni, hogy Magyarországot az akarata ellenére is Ukrajna támogatói mellé vonja.

A Tisza Párt mellé állt Ruszin-Szendiről azóta elterjedt egy videófelvétel, ahol ukrán kapcsolataival kérkedik.

Ha odakerülünk, akkor lesznek telefonszámok. Lesznek telefonszámok (…) ha nagyon akarjuk, ezeket a telefonszámokat fel lehet éleszteni majd, amikor oda kerülünk…

– mondta nemrég a volt vezérkari főnök.

 

Zaluzsnijék a hivatalos Facebook-oldalukon, Ruszin-Szendi látogatásának állomásairól rengeteg fotót közzétéve fedték fel a titokban tartott látogatást. Ezzel Ruszin-Szendi látogatása zavart helyzetet eredményezett: szembekerült egymással a magyar kormány semleges, békepárti álláspontja és az, hogy Ruszin-Szendi a beszámolók alapján támogató testtartást vett fel Ukrajnában, és mindezt Zaluzsnij föl is fedte a teljes nyilvánosság előtt.

A magyar delegáció egy hosszabb körutat tett Ukrajnában, jártak Odesszában, Dnyipróban, Krivij Rihben és Mikoljivban. Északkeleten voltak a szintén bombázott Harkivban és Csernyihivben, továbbá Irpin és Borodyanka városában, valamint a hosztomeli repülőtéren és Kijevben is.

A küldöttség – az ukrán média szerint – kifejezetten azért járt Mikolajevben, Odesszában, Krivij Rihben, Dnyipróban, Harkivban és Csernyihivben hogy az orosz agresszió elleni védekezés szervezését tanulmányozza.

De mint később kiderült, Ruszin-Szendi megbeszéléseket folytatott politikai vezetőkkel, találkozott regionális, tartományi és városi vezetőkkel is, pedig erre nem kapott engedélyt.

A Bennfentes úgy tudja, a NATO- és EU-vezérkari főnöki értekezletekhez hasonlóan Ruszin-Szendi csak kötött mandátummal utazhatott ki Ukrajnába. Ebben az esetben a kötött mandátum azt jelentette, hogy csak katonákkal való tárgyalásokra szólt az engedély.

Az, hogy Ruszin-Szendi politikai vezetőkkel, városi polgármesterekkel is egyeztetett, csak később bukott ki, ahogyan az is, hogy nem egyeznek Ruszin-Szendi leadott jelentései, a NATO- és EU-vezérkari főnökei előtt elhangzottak, valamint a mandátum tartalma.

 

Mint ismert, hogy a Honvédelmi Minisztérium vizsgálata megállapította, Ruszin-Szendi a mandátummal szemben elhallgatta Magyarország háborúellenes álláspontját, de jelentéseibe mégis beleírta ezeket, miközben a hivatalos hangfelvételek azt támasztják alá, hogy a háborúellenességről vagy Magyarország aggodalmairól nem számolt be, helyette támogatólag állt az ukrajnai háborúhoz. Ezeken az üléseken Ruszin-Szendi a közismert ukrán nacionalista jelszóval, a „Dicsőség Ukrajnának!” felszólítással zárta beszédeit.

A Bennfentes rendkívül ködösnek nevezte a meghívás körülményeit is, mivel információik szerint Ruszin-Szendi útjára még a leköszönő honvédelmi miniszter, Benkő Tibor adott engedélyt, azt csak megörökölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki 2022 májusában került a tárca élére.

Zaluzsnij mellett az amerikai finanszírozásban álló ukrán elemzőközpont és média is lelkendezve számolt be Ruszin-Szendi ukrajnai útjáról.

Az InfoPost.Media anyaga előbb ismertette a hivatalos nyugati propagandát, hogy Magyarország egyedüli NATO- és EU-tagként ellenáll a nagy háborús rajongásnak, majd Ruszin-Szendi látogatása nyomán reménykedve közölte, hogy az akkori vezérkari főnök ukrajnai látogatása mégis annak nyitánya, hogy a két ország között katonai együttműködésben komoly fejlemények lesznek.

Vagyis Ruszin-Szendi ukrajnai látogatásának ukrán visszhangja élesen szembenállt Magyarország deklarált politikájával.

Borítókép: Ruszin-Szendi Romulusz és Valerij Zaluzsnij (Forrás: Facebook)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.