Iránytű

Iránytű rovatunkban hétről hétre a tágabb közélet ügyei iránt érdeklődő olvasóinknak nyújtunk – már csak terjedelmi okokból is önkényes – válogatást azokból a jövő heti programokból, amelyek megítélésünk szerint hozzájárulhatnak jelenünk és közelmúltunk megértéséhez.

Pethő Tibor
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 22.
Cigány–nem cigány találkozó. Olyanok voltak, mint a pásztor nélküli juhok címmel cigány–nem cigány találkozót rendez a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia migrációs irodája és a váci egyházmegye cigányevangelizációs irodája. A szentmisét Beer Miklós váci megyés püspök szolgáltatja, a délelőtt folyamán beszámolók, tanúságtételek hangzanak el.
Helyszín: Premontrei Szent Norbert Gimnázium aulája (Gödöllő, Egyetem tér 16.).
Időpont: 10–17 óra

Május 25.
A mai Kína. A kínai viselkedéskultúra egyike azoknak, amelyeket érdeklődve, de biztonságos távolból szemlélünk. Szentmártoni Lívia, az ELTE Konfucius Intézetének kulturálisprogram-igazgatója a kínai viselkedéskultúra főbb sajátosságaival ismerteti meg a hallgatóságot.
Helyszín: Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, magasföldszint).
Időpont: 18 óra

Széchenyi, a huszárkapitány. Szentgyörgyvölgyi Péter, a Magyar Huszár Alapítvány kurátora tart előadást Széchenyi István huszárkapitányi tevékenységéről.
Helyszín: Belvárosi Polgári Szalon (1056 Budapest, Cukor u. 5.)
Időpont: 18 óra

Magyarok a világűrben. Két alkalommal vehettek részt magyarok az űrkutatásban, egyszer a szovjetek (Farkas Bertalan), egyszer pedig az amerikaiak oldalán (Simonyi Károly). A magyar űrutazásokról Horvai Ferenc csillagász tart előadást, amely a Magyar Csillagászati Egyesület tagjai számára ingyenes. A belépő egyébként felnőtteknek 400 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 250 forint.
Helyszín: Polaris Csillagvizsgáló (1037 Budapest, Laborc u. 2/C).
Időpont: 19 óra

Május 26.
Hajdúság (1939–1956). A Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ Helytörténeti esték sorozatában Áldozataink emlékére: A Hajdúság története 1939–1956 között címmel Varjasi Imre levéltáros beszél a nehéz történelmi időszakról.
Helyszín: Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ (Debrecen, Bem tér 19.).
Időpont: 16.30

Jászok találkozója. A jászságukat számon tartókat várja találkozóra a Jászok Egyesülete. Az összejövetelen bemutatják a Jászságért díjasok, 1992–2009 című munkát is, amelyet Dobos László, az egyesület ügyvivője méltat.
Helyszín: Pest megyei megyeháza (1052 Budapest, Városház u. 7., II. emelet, 201. terem).
Időpont: 17 óra

Május 27.
Integráció, szegregáció, asszimiláció. Az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézetének konferenciája a magyar kisebbségkutatás különböző területeit (magyarországi nemzetiségek, romák, zsidóság, kisebbségi magyarok, bevándorlók) vizsgálja az integráció, az asszimiláció és a szegregáció szempontjából. Előadást tart Pataki Ferenc szociálpszichológus (Etnikai-kulturális integráció – társadalmi integráció), Ladányi János szociológus (A szegregáció kategóriájának alkalmazhatósága a kisebbségkutatásban), Papp Z. Attila szociológus, kisebbségkutató (Iskolai integrációs kihívások), Kiss Tamás szociológus (Az asszimiláció szociológiai és demográfiai vizsgálata), Szarka László történész (A többségi befogadókészség és a kisebbségi lojalitás XX. századi mintázatai Magyarországon és Csehszlovákiában), Eiler Ferenc történész (A kisebbségi önszerveződés korlátai és következményei a „szocialista Magyarországon” egy német település példáján [Harta, 1948–1989]), Bakó Boglárka történész-antropológus (A különbözőség tanítása, avagy a Pest megyei romungro gyerekek továbbtanulási esélyei), Feischmidt Margit kulturális antropológus és Vidra Zsuzsa szociológus (A láthatóság-láthatatlanság dilemmái az iskolák és a roma származású gyerekek számára), Komoróczy Szonja történész (Tudatos nyelvi disszimiláció: a jiddis a XIX. századi magyarországi ortodox zsidó eszmerendszerben), Papp Richárd kulturális antropológus („Mit képzel, Kohn úr, nem otthon van!” Többes kötődések és humor egy budapesti zsinagógai közösségben), Fedinec Csilla történész (A magyar kisebbség kérdése az ukrán etnopolitikai gondolkodásban). A konferencia nyitott.
Helyszín: MTA Társadalomkutató Központ, Jakobinus terem (1014 Budapest, Országház utca 30.).
Időpont: 9 óra

Kávé és külpolitika. A külügyi intézet sorozatának következő előadója Raphael Vago, a tel-avivi egyetem történelem tanszékének tanára. Előadásának címe: Izrael – bel- és külpolitika: egy változó, globális világban.
Helyszín: Magyar Külügyi Intézet (1016 Budapest, Bérc utca 13–15.).
Időpont: 10 óra

A munka törvénykönyvének változásai. A munkajogot érintő legújabb változásokról tartanak szakmai napot a budapesti Tulip Inn Szállodában. A két előadó – Gyulavári Tamás, az ELTE Általános Jogtudományi Karának docense és Kártyás Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium munkajogi főosztályának szakértője – bemutatja a módosított törvénykönyvet. A kiemelt témák között szerepelnek a munkaidő beosztására, a szabadságolásra vonatkozó előírások, a felmondási tilalmak, a munkába járás költségeinek módosult szabályozása, az egyszerűsített foglalkozás és a több műszakos munkarend. A szakmai nap részleteiről a http://www.hunder.hu/rendezvenyek/64 oldalán lehet olvasni, ugyanitt lehet regisztrálni is.
Helyszín: Tulip Inn Budapest Millennium (1089 Budapest, Üllői út 94–98.).
Időpont: 10 óra

Nagyvárosi dilemmák. A műhelybeszélgetés-sorozat következő ülésének résztvevői – Bányay Géza tanár és Kolundzsija Gábor építész, urbanista – a Szépművészeti Múzeum tervezett bővítéséről cserélnek véleményt.
Helyszín: Budapesti Városvédő Egyesület, Podmaniczky terem (1053 Budapest, Kossuth Lajos u. 14–16.).
Időpont: 16.30

Május 28.
Trianon-konferencia. Két részre tagolódik a nemcsak a trianoni békével, hanem a versailles-i békerendszerrel is foglalkozó konferencia. Az első címe: Az 1919–1920. évi békeszerződések – a vesztesek oldaláról. A bevezető előadást Arnold Suppan bécsi egyetemi tanár tartja. A másodiké: Viták a békeszerződésekről – előadó Ormos Mária történész. A hozzászólásra felkért történészek között szerepel többek között L. Nagy Zsuzsa, Szávai Ferenc, Ottmar Trasca (Bukarest), Roman Holec (Pozsony). A konferencia nyitott.
Helyszín: MTA Társadalomkutató Központ, kongresszusi terem (1014 Budapest, Országház utca 28.).
Időpont: 9 óra

Két év ENSZ-munka Fekete-Afrikában. Fekete-Afrika különösen izgalmas egy gazdaságföldrajzzal is foglalkozó nemzetközi összehasonlító közgazdász számára. Kőszegi Lászlóné Kalas Mária Kenya és Zambia különböző fejlettségű vidékeit mutatja be korábbi munkájának tapasztalatait felhasználva. Beszélgetőtársa Szalay István matematikus.
Helyszín: MTA szegedi akadémiai bizottsága (Szeged, Somogyi u. 7., I. emelet 110.).

Időpont: 18 óra

Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon oszsza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.