Megbúvó patakok

Pécs kétezer éves életéhez majd 1900 esztendőn keresztül szervesen hozzátartoztak a Mecsek lejtőin fakadó, kristálytiszta karsztvízből táplálkozó források. A modernizációval azonban a mélyről táplálkozó vizek többségét föld alatt kígyózó csatornahálózat foglyaivá tették, természetesen kialakult útjukat eltérítették. Az utóbbi hét esőzései azonban felszínre hozták azt, amit egykor a föld alá kényszerítettek.

Bóka Máté Ciprián
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város tavaly létrehozott új vízszolgáltatója, a Tettye Forrásház Zrt. arról a vízbázist „megcsapoló” épületről kapta a nevét, amelyet az Osztrák–Magyar Monarchia gazdasági fellendülést hozó évtizedében húztak fel a Mecsek oldalában. Így a tettyei forrás kénytelen a hozamát a Ferenc József császár által 1892-ben felavatott vízhálózatba „önteni”, s csupán a felesleg távozik más úton, a ma a forrásnak tartott mesterséges „túlfolyón”.
De a hatalmas, évente több millió köbméter vízhozamú forrás ma már nem elégíti ki a szomjas nagyvárosi hálózatot, így a pécsiek a Duna vizéből is merítenek, ha megnyitják otthon a csapot. (Egyébiránt a forrásvíz minőségét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy Pécs elhatározta, palackoz is belőle.)
Ám a tettyei víznek nem csupán az áldásait élvezik a városlakók: az átalakított forrásból feltörő áradat valódi folyóként hömpölygött végig az Európa kulturális fővárosa program keretében felújítás alatt álló – a pécsi keleti várfaltól ugrásnyira lévő – Vince utcán, a házak falait mosva, a belvárosi Ágoston téren házakat elöntve.
Nem először fordul itt elő árvíz, de a Tettye-patak évszázadokig természetes módon a felszínen folyt, s volt, mikor több ágra bomolva hagyta el az egykori város területét délen, a mai üzemterületeknél.
A patakra gabona-, lőpor- és papírmalmok, valamint tímárműhelyek települtek – a beszédes nevű Felsőmalom utcában található Várostörténeti Múzeum az egyik legjobb állapotban megmaradt tímárműhelyben lelt otthonra, a pécsi bőrgyár elődje is ebben az utcában volt.
Néhány évvel ezelőtt, az Európa kulturális fővárosa program köztérfejlesztési terveinek kidolgozásakor szóba is került, hogy felszínre hozzák a föld alatti patakokat, vízfolyásokat.
– Nem lett ebből semmi, pedig 2007-ben többször szorgalmaztam a projekt gazdáinál – mondja Kraft János helytörténész-geológus, aki évtizedek óta tanulmányozza a város vízrendszerét. – Kinevettek, nem vettek komolyan. Pedig nem csupán az elmúlt napokban látott pusztítás megelőzése miatt lett volna ez fontos, hanem a város mediterrán hangulatához is hozzátartoznának a csörgedező patakok, vízfolyások.
Kraft János szerint a Monarchia idején a tettyei forrást egy barlangos víztározó rendszerbe terelték. A Vince utcai áradat pedig talán megelőzhető lett volna, ha megfelelően karbantartják a rendszer vészleürítési részét, illetve ha utat engednek a felszínen a Tettye-pataknak. A Pipacs utca és Gyöngyfa utca környékén – ahonnan a lakókat is ki kellett költöztetni – viszont a Pécs alatt elnyúló medence feltöltődése okozott károkat. Itt is megelőzhette volna a bajt a jól működő, a terület beépítése előtt meglévő lecsapolóárok-rendszer.
A szakember szerint a keleti városrészben található Május 1. utcában szintén súlyos károkat okozó – autókat borogató, hidat romboló – Meszes-patak esetében is hasonló volt a helyzet, azaz a karbantartás hiánya is hozzájárult a bajhoz. (Megjegyezendő, hogy ez utóbbi esetében az illegálisan lerakott szeméthalmok duzzasztották fel a vizet egy meddőhányó alatti áteresznél, a szemétgátat szakította át a nyomás.)
Kraft János szavai nyomán egy másik Pécs bontakozik ki a szemünk előtt: egykor vízfolyások csörgedeztek a már kővel borított Széchenyi téren, s a nyugati városfal mentén, a barbakán mellett is víz folydogált, s a Bálics-völgyben is volt patak – ám a városi források kincseit most a csapadékelvezető rendszer viszi el Pécs alatt.
A hálózatot az 1930-as években hozták létre, s azóta egyre több hordalék került, kerül be a rendszerbe, a szelvények így leszűkülnek, de ahol a víz utat talál, ott kitörhet.
További gond, hogy Pécs alatt kiterjedt – a köztudatban sokszor tévesen katakombáknak nevezett –, több kilométer hosszú, a török idők után kiépült pincerendszer húzódik. A pincék egy részét a város is használja, különböző vezetékeket visznek bennük. A másik részük különálló egységként ma is használatban van, de tetemes hányaduk feltáratlan, ismeretlen – sokszor egy-egy útbeszakadás tanúskodik a létezésükről. Csakhogy a hetvenes évektől az lett a bevett gyakorlat, hogy a pincebeszakadások nyomán megnyílt üregeket betonnal töltötték fel, ezzel a módszerrel viszont a víz felszín alatti útja elé építettek akadályt. Így az esővíz a betonakadályok mellett keresett magának járatot, újabb üregeket mosva ki, majd a kialakult üregek ismételten beszakadtak.
Az ítéletidő megmutatta, hogy a város időzített „vízbombán” ül. Mindezek mellett az is lényeges, hogy részben megváltozott a völgyek nyomvonala a beépítettség miatt, így a természetes vizek lefolyásának útjába „gátak” kerültek. A föld alatti vízfolyásokat pedig nem ismerjük, azokat csak a kőzetek, a terepviszonyok befolyásolják.
– Rejtetten megmaradnak az eredeti vízmosások, így egy adott területen hiába hiszszük, hogy eltűnt a felszínről a víz, az néhány száz méterre pincéket moshat el – mondja Kraft, aki szerint a város nem veszi figyelembe durva beavatkozásaival a Pécs alatti hidrológiai rendszert.
Több mint 1900 éven keresztül a város népe, az ivóvízhálózat a Mecsek oldalában lévő, belvároshoz közeli forrásokat, nem a nyomóvezetékes rendszert használta. Úgy tűnik, a természetes „kutakat” – a Széchenyi tér feletti Kaposvári-forrást, a Tettye-völgyben fekvő, valamint a bálicsi forrásokat – elfelejtette a baranyai megyeszékhely.
Most azonban ismét megmutatták magukat, jelezve a városépítőknek, hogy nem hagyhatják figyelmen kívül őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.