Aki hat esztendeje is rosszul számolt

Török László
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat éve alkotmánybírósági döntés és kétszázezer támogató aláírás összegyűjtése után írta ki az Országgyűlés december 4-re a kettős állampolgárságról szóló ügydöntő népszavazást. Kovács László (MSZP) külügyminiszterként 2004 márciusában a referendum kapcsán kifejtette, hogy a magyar kormány és parlament nem is dönthet a kérdésben, mert az az érintettek jelenlegi hazájának kompetenciájába tartozik. Az SZDSZ-es Eörsi Mátyás az akkori kormánypártok kampányának bevezetéseként egy esetleges pozitív döntés költségvetési – a társadalombiztosítást és az egészségügyet érintő – vonzatairól nyilatkozott, és azzal érvelt, hogy az erdélyiek kilencven százaléka a Fideszre szavazna (a népszavazási kezdeményezésnek egyébként választójogi következményei nem lettek volna).
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2004. november 3-i országgyűlési felszólalásában nyitotta meg a hivatalos kormányálláspontra épülő ellenkampányt a határon túli szervezetek megdöbbenésére. A kormányfő élesen támadta a Fideszt (az ellenzéki párt ugyanis mozgósításba kezdett a népszavazás eredményességéért és érvényességéért) és a kettős állampolgárság munkaerőpiacra, egészségügyre és a lakáspolitikára gyakorolt negatív hatásairól beszélt, majd jelezte, a határon túli magyarok érdekében nem támogatják a kezdeményezést. – Felelős politikus először számol, aztán dönt – hangoztatta később Gyurcsány Ferenc. A kormányzati kommunikáció is ráerősített erre az érvelésre: Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára bejelentette, hogy a szaktárcák számításai szerint évente 537,4 milliárd forintba kerülne a magyar költségvetésnek a kettős állampolgárság.
Az MSZP-s Szili Katalin házelnökként szembement pártja álláspontjával, és lelkiismereti szavazásra buzdított. A szocialistákat és az SZDSZ-t leszámítva valamennyi hazai párt az igen mellett érvelt. Orbán Viktor egy interjúban hangsúlyozta, nem tekintheti magát 15 millió magyar miniszterelnökének az, aki a kettős állampolgárság ellen szavaz.
Ahhoz, hogy a népszavazás sikeres és érvényes legyen, a választók negyedének, mintegy kétmillió embernek az igen voksa kellett volna. A Magyarok Világszövetségének kezdeményezésére kiírt referendumon végül a szavazók 51,55 százaléka szavazott igennel, és 48,45 százaléka nemmel, azonban az igen szavazatok aránya alig 18,9 százalék körüli volt az összes választóhoz viszonyítva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.