Csak húsz évet kapott a diósdi kettős gyilkos

Első fokon véget ért tegnap a diósdi maffiaper, a Pest Megyei Bíróság összesen csaknem kétszázhatvan év szabadságvesztéssel sújtotta a negyvenegy vádlottat.

Csibra Tibor
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az ügyészség egy hónappal ezelőtti vádbeszédében egyik terhelt esetében sem indítványozott életfogytig tartó büntetést, egyiküket, K. Ferencet, a 2005-ös diósdi kettős gyilkosság társtettesét marasztalta el a legszigorúbban Bartkó Levente tanácsa. A férfi legkorábban 35 év múlva szabadulhat a fegyházból. A bíróság figyelembe vette az ügyészségnek az említett merénylet elkövetőjével, P. Sándorral kötött nyomozási alkuját, a gyilkos húsz évet kapott. A testület a legtöbb terhelt esetében megállapította, hogy bűnszervezetben követték el tetteiket, ez a törvény szerint kétszeres szorzót jelent a büntetés kiszabásakor.

*

A tanács ugyanakkor négy terheltet felmentett a vádak alól, ők a Mol Nyrt. százhalombattai olajfinomítójának dolgozói, illetve az őrség tagjai, akik az ügyészség szerint részt vettek a társaság olajlopásaiban. A tárgyalás hallgatósága tegnap újra átélhette a per két évvel ezelőtti kezdetekor bevezetett biztonsági intézkedéseket: a rendőrség lezárta az V. kerületi Markó utca környékét, s a bírósági szolgálattal együtt nehezítették a sajtó bejutását a tárgyalásra. A szervezés hibáit jelzi, hogy a média óriási érdeklődése ellenére csak tucatnyi újságírót engedtek be a tárgyalóterembe.
Nem volt meglepetés, hogy a verdikt alapját P. Sándor beszámolói jelentik, azonban Bartkó Levente tanácsa számos ponton alapnak tekintette a korábban többször szavahihetetlennek titulált Cz. Attila vallomásait is. A férfi P. Sándor nagybátyja, s a bérgyilkos szerint ő adott neki utasítást a diósdi kettős gyilkosságra, illetve a Gyurcsány Ferenc egykori üzlettársa, Sáska László elleni merényletre. Az ügyekben 2007 óta szerepelt egy különösen védett tanú, akinek beszámolóira szintén számos ponton alapozott a bíróság.
Ismert, a társaság tevékenységének alapját azok az olajlopások jelentették, amelyeket az ezredforduló környékén a Mol százhalombattai olajfinomítójának sérelmére követtek el. A csoport ipari méretekben tartálykocsikkal a benzin-, egy illegális csővezetéken pedig a gázolajkészletet csapolta meg. A cső a harmadrendű vádlott, P. István ercsi kamionmosójába futott be, az üzemanyagot ott fejtették kamionokba. A szállítás folyamatos volt közúton, vasúton és hajókon is. Érdekesség, hogy a Mol azóta sem tett feljelentést az ügyben. Az ítélet indoklásában elhangzott, hogy az üzemben számos bonyolult technológiai folyamatot felügyeltek a dolgozók, és sok beavatkozásnál keletkezett selejt, így leltárkor nem mutatkozott meg a hiány. Ennek ellentmond, hogy vádlottak és tanúk is elmondták a per kezdetén, hogy hetente fejenként több tíz millió forintot kerestek az üzleten.
A diósdi merénylet célpontja, F. József zsarolni kezdte Cz. Attila körét, amikor tudomására jutott a rendszeres olajlopás. Az ítélet szerint bebizonyosodott, hogy a Pipás becenevű férfi kiiktatásáról négyen, Cz. Attila, P. István és a Koszi testvérekként ismert Sz. István és Sz. Miklós döntöttek. Bár Kosziék ellen szinte egyetlen tanú sem tett terhelő vallomást, a bíróság szerint bűnösségüket alátámasztják a lehallgatott telefonbeszélgetések és más, titkosszolgálati módszerekkel beszerzett bizonyítékok. A verdikt szerint a fivérek először védelmi pénzt szedtek Cz. Attiláéktól az olajos pénzekből, majd irányítani kezdték a szervezetet. Kosziékat fejenként 18,5 évvel sújtotta a bíróság. Cz. Attila P. Sándorhoz hasonlóan szerepelt a tanúvédelmi programban, miután unokaöccse részletesen feltárta a társaság bűncselekményeit. Cz. Attila 2007-es vallomásai alapján vették őrizetbe Kosziékat, és a nyomozók előtt akkor lett világos, hogy egy maffia tevékenykedett tíz éve a főváros környékén. Cz. Attilát szinte az öszszes ellene felhozott vádpontban bűnösnek találta a bíróság, és húsz évre ítélte. Társa, a konspirációban őt nagyban segítő P. István 17,5 év fegyházbüntetést kapott. A határozat a legtöbb vádlott esetében megállapította, hogy bűnszervezetben követték el cselekményeiket, ezért kizárta őket a feltételes szabadság lehetőségéből is. P. Sándor nyomozási alkuja révén mentesült azon vádpontok alól, amelyek a csoport pénzszállítók, illetve bankfiókok elleni támadásait részletezték.
A bűnszervezeten belül egy négy-öttagú társaság követte el a rablásokat, ők öt és tíz év közötti büntetéseket kaptak. Egyikük, V. Tibor szökésben van, őt távollétében ítélték el. Az említett, életfogytiglannal sújtott K. Ferenc volt a végzés szerint Terjék István vállalkozó gyilkosa, amikor 1998-ban egy táskába rejtett pokolgéppel felrobbantotta az üzletembert a budapesti Egér úton. Az ügyészség P. Györgyöt, az ismert producert vádolta meg felbujtóként az ügyben, a bíróság azonban tegnap felmentette a férfit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.