Éles szópárbaj a fővárosi köztéri szobrokról

Bodacz Balázs
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénk vita bontakozott ki tegnap a parlamentben annak a törvénymódosítási javaslatnak a kapcsán, amely a fővárosi kerületek jogává tenné a szobor-, illetve emlékműállítás engedélyezését. Ez eddig a fővárosi önkormányzat hatásköre volt. A Pokorni Zoltán (Fidesz) által jegyzett javaslatot a szocialisták szerint a XII. kerületi turulszobor megmentésének vágya ihlette; Horváth Csaba (MSZP) egyenesen lex Turulról beszélt. A jogi környezet megértéséhez fontos tudni: minden önálló önkormányzat – kivéve a főváros kerületeit – maga dönt a köztéri szobrok és emlékművek felállításáról. Noha a javaslat egy szóval nem említ egyetlen konkrét köztéri alkotást sem, a kérdés mégsem jogi, hanem politikai síkon folyt.
Horváth Csaba „mérhetetlenül felháborítónak” nevezte a módosítási javaslatot, hiszen – állította – nem másról van szó, mint hogy a Pokorni által vezetett kerületi önkormányzat kedvéért a parlament törvénymódosítással akadályozná meg az „illegálisan” emelt turulszobor elbontását. Pokorni Zoltán válaszul elmondta: a szobornak a talapzata rendelkezik engedéllyel, mint ahogyan maga a mitologikus madarat ábrázoló alkotás is, a főváros mindössze az azt rögzítő csavarokra nem adott engedélyt.
Az első kerület fideszes polgármestere, Nagy-Gábor Tamás azt kifogásolta, hogy a főváros Wass Albert szobrának felállítását is megakadályozta. A Jobbik – amennyiben a Ház elfogadja a tervezetet – azt is kezdeményezni fogja, hogy az Országház tőszomszédságában álló Károlyi-szobor, valamint a Szabadság téren álló szovjet emlékmű is eltűnjön. Horváth Csaba egyébként aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a módosító indítvány elfogadása esetén sérül az egységes Budapest-kép, és a „minőségi város” helyébe a „gagyi város” lép.

Vita a köztisztviselőkről. A Ház tegnap este folytatta a választójogi reform előkészítésének tárgyalását. Répássy Róbert (Fidesz) szerint azért nem szabad sokáig húzni az időt, mert a választókörzetek újbóli kijelölésére is időt kell hagyni. Az MSZP továbbra is kifogásolja, hogy a parlament létszámát az alkotmányban rögzítették. A Jobbik a határon túli magyaroknak is adna választójogot, az LMP pedig azt emelte ki, hogy arányosabbá kell tenni a választási rendszert. Lapzártánk idején folytatódott a vita az önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról is.
A parlamentben tegnap elkezdődött a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat vitája is. A Fidesz és a KDNP képviselői által benyújtott előterjesztés szerint az államigazgatási szerveknél dolgozó köztisztviselők jogviszonya kormány-tisztviselői jogviszonnyá alakulna át. Az ellenzéki pártok véleménye szerint a javaslat nyomán a kormányhoz való politikai lojalitástól fog függni, hogy ki maradhat állásban. Úgy vélik ugyanis, hogy a köztisztviselők kiemelt munkajogi védelme megszűnik.
Ma szavaz a T. Ház a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslatról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.