Elkerülhetetlen az eurózóna felbomlása

Lóránt Károly
2010. 06. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euró jelenlegi válsága évtizedek óta a legnagyobb kihívás, amivel az uniónak szembe kell néznie. Ez az unió létét érinti, és meg kell birkóznunk vele, mert ha az euró elbukik, akkor Európa is elbukik – mondta Angela Merkel a 750 milliárd eurós mentőcsomaghoz való 123 milliárd eurós német hozzájárulás szükségességéről győzködve honfitársait (ez az összeg egyenlő a huszonhét tagú unió teljes évi költségvetésével). Cserébe viszont a német kancellár pénzügyi fegyelmet követel a többi országtól: „A stabilitási és növekedési paktum jelentős reformjára van szükség, sokkal szigorúbb szabályokat kell életbe léptetni annak érdekében, hogy a tagállamok felelősségteljes költségvetési politikát folytassanak” – mondta Merkel a Bundestag német hozzájárulásról szavazó képviselőinek. Az ellenzék számára azonban nem voltak teljesen meggyőzőek az érvek: mint egy szociáldemokrata képviselő megjegyezte, a kancellár törekvése, hogy Európa tanítómestere legyen, kevés sikerre számíthat.
Mindenesetre Németország jó példával kíván elöl- járni, elhatározták, hogy 2016-tól nem lehet a deficitjük nagyobb, mint a GDP 0,35 százaléka – igaz, egyelőre 6 százalék körül tartanak. A francia elnök, Nicolas Sarkozy a francia alkotmányt akarja módosítani úgy, hogy az minden hivatalba lépő kormánynak előírja egy ötéves költségvetési hiánycél kitűzését és betartását. A franciáknál a fegyelem 2012-ben kezdődne, jelenleg azonban államháztartási hiányuk a GDP 8 százaléka körül van, messze meghaladva a maastrichti 3 százalékos küszöböt.
A dicséretes igyekezet azonban egyáltalán nem biztos, hogy a kívánt eredményekkel fog járni. Az erőteljes restrikció mindenütt visszaveti a keresletet, és a csökkenő kereslet mérsékli a GDP növekedését is, amely mérséklődés a kereskedelmi kapcsolatokon keresztül végiggyűrűzik majd az egész európai gazdaságon. Ez azt jelenti, hogy az elkövetkező években tartós depresszióra számíthatunk, anélkül, hogy a fellendülés reménye a közeljövőben egyáltalán felderengene. Emellett a kiegyensúlyozott költségvetés nem a probléma megoldása, hiszen a dél-európai államok és az új tagállamok nagy részének sebezhetősége nem a költségvetési hiánnyal, hanem a fizetési mérleg hiányával, nem az államháztartás adósságával, hanem az ország külső adósságával van kapcsolatban. Japán államadóssága például a GDP 200 százaléka, mégsem lesz fizetésképtelen, mert nem a külföldnek, hanem saját állampolgárainak tartozik, és ugyanez vonatkozik Belgiumra is. Ami meglepő, az az európai politikusok elemi közgazdasági ismeretekben való alapvető tájékozatlansága, amiről nem lehet eldönteni, hogy a természetes butaság vagy esetleg valamilyen érdekből eredő szándékos félrevezetés terméke-e. Az eurózóna-tagság feltételeit meghatározó maastrichti kritériumok valóban nem tartalmaznak a külső egyensúlyra (ezt méri a fizetési mérleg egyenlege) vonatkozó előírásokat. Ennek köszönhető például, hogy a maastrichti kritériumokat teljesítő, de egyébként a GDP több mint tíz százalékát kitevő fizetésimérleg-hiánnyal és százszázalékos külső adóssággal rendelkező Észtországot nemrég eurózóna-tagságra alkalmasnak minősítették.
Mivel az eurózóna működőképessége alapvetően nem a költségvetési egyensúlytól, hanem a fizetési mérlegek kiegyensúlyozhatóságától függ, teljesen bizonyos, hogy a most javasolt költségvetési megszorítások nem hoznak hosszú távú megoldást, az eurózóna felbomlása elkerülhetetlen. Ami ésszerűnek látszana, az a zóna három részre, egy északnyugati, egy déli és egy közép-európai zónára (valutára) való bontása. Ha Angela Merkel látnoknak bizonyul, és az unió sorsa követi az eurózóna sorsát, akkor fel kell készülnünk a fenti megosztásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.