Gumikorlát védi a hiteleseket

Június 11-től jövedelem alapján kell kiszámolniuk a bankoknak, hogy mennyi hitelt nyújthatnak egy adott ügyfelüknek. Azt viszont nem határozza meg a törvény, hogy mit fogadhatnak el bevételként. Előfordulhat, hogy ugyanannak a háztartásnak az egyik bank csupán hatvanezer forintos részletig ajánl hitelt, míg a másik pénzintézetet az sem érdekli, ha ennél jóval nagyobb összeget kell fizetniük.

Csécsi László
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június 11-től a jövedelem alapján határozzák meg a bankok a kölcsönözhető összeg felső határát, mivel egy új törvény kötelezővé teszi számukra ezt a gyakorlatot. Bár a pénzintézeteknek eddig is figyelembe kellett volna venniük az ügyfelük bevételeit, amikor eldöntötték, hogy mennyit hajlandók kölcsönadni nekik, úgy tűnik, csak a törvény szigorával lehet rávenni őket, hogy ne kezeljék nagyvonalúan az adósok törlesztési képességeit.
Az új szabályozás szerint a jövedelem nagysága és a hitel devizaneme befolyásolja majd a vállalható törlesztőrészlet nagyságát, vagyis azt, hogy mekkora összeget kaphat az ügyfél. Az úgynevezett hitelezhetőségi limit, az az összeg, amelyet havonta ki tud fizetni egy háztartás anélkül, hogy a kiadás a megélhetésüket fenyegetné. Ezt az összeget úgy tudjuk kiszámolni, hogy a havi bevételből kivonjuk a kiadásokat. Vagyis abban az esetben, ha a család bevétele 240 ezer forint, és a havi megélhetésük (beleértve a számlákat, az élelmiszert, más kölcsönök részleteit) 140 ezer forintba kerül, a hiteltörlesztésre százezer forint marad. Ekkora törlesztőt azonban csak akkor vállalhat az adós, ha forintkölcsönt választ.
Mivel a devizahitelek az árfolyam-ingadozások miatt kockázatosabbak, mint a forintalapúak, a külföldi fizetőeszközben jegyzettekből kevesebbet vehetnek fel az adósok. Erre azért van szükség, hogy akkor se omoljon össze a családi költségvetés, ha a forint gyengül, a törlesztőrészletek pedig megemelkednek. Ha a fent említett család euróhitelt szeretne, akkor nem vállalhat havi százezer forintos részletet, ebben az esetben a bank a hitelezhetőségi limit nyolcvan százalékáig terhelheti meg a családot, vagyis legfeljebb nyolcvanezer forint lehet a havi törlesztőrészlet. Már devizáknál még nagyobb mozgásteret kell hagynia a bankoknak az árfolyam-ingadozás számára. Aki svájci frankban vagy japán jenben szeretne hitelt, az a hitelezési korlát hatvan százalékáig terhelheti meg magát. Ebben az esetben a fenti számításokban szereplő háztartás hatvanezer forintos törlesztőrészletet vállalhat.
Az egyértelműnek tűnő szabályok alkalmazását lapunknak nyilatkozó szakértők szerint több dolog is megnehezíti. Főképp az, hogy a jövedelem meghatározásakor a törvény szabad kezet ad a bankoknak, vagyis minden pénzintézet maga döntheti el, hogy mit fogad el jövedelemként és mit nem. Ez azt eredményezheti, hogy amikor újra beindul az adósokért zajló verseny, azok a bankok kerülnek előnybe, amelyek lazábban kezelik a jövedelmek meghatározását. Vagyis olyan tételeket is elfogadnak, amelyeket mások nem. Előfordulhat, hogy a legjobb ajánlatot kereső ügyfél számára a különböző bankok egész más hitelezhetőségi limitet állapítanak meg.

Krízisalap a válság ellen. Ma jelenti be az Európai Bizottság, hogy egy krízisalapot hoz létre, amelyet a bankok által befizetett adókból töltenek majd fel – tudta meg a Wall Street Journal. Az alap célja az, hogy segítségével az államok elkerüljék az újabb válságok kialakulását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.