Köhler utódját keresik Merkelék

Június 30-án választják meg Németország új elnökét. Egy nappal Horst Köhler államfő váratlan lemondása után erről döntött tegnap Norbert Lammert parlamenti elnök, aki a hónap utolsó napjára hívta össze az elnököt megválasztó szövetségi közgyűlést.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1244 tagú testületben többségben vannak a kormánykoalíciós pártok, azaz a konzervatív CDU és a CSU, valamint a liberális FDP képviselői. Ebből kiindulva Angela Merkel kancellár már jelezte, hogy a koalíció kíván javaslatot tenni az utód személyére. A kancellár ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy sikerül olyan jelöltet találni, aki elfogadható lesz az ellenzéki pártok számára is. Merkel – aki a CDU elnöke is – megkezdte a tárgyalásokat a másik két koalíciós párt vezetőjével. A sajtó már lehetséges utódjelölteket is említett, köztük Wolfgang Schäuble pénzügyminisztert, Edmund Stoiber volt bajor miniszterelnököt, a CSU korábbi elnökét, az ugyancsak bajor, egykori konzervatív politikust és elismert pénzügyminisztert, Theo Waigelt, továbbá jelenlegi konzervatív tartományi miniszterelnököket. Az állítólagos listán szerepel Norbert Lammert, a Bundestag konzervatív elnöke is, aki – a sajtó szerint – Schäuble mellett az egyik legesélyesebb jelölt lehet.
Az ellenzéki pártok jelezték, hogy megvárják a kormánykoalíció javaslatát, és azután döntenek arról, hogy saját jelölttel állnak-e elő. 2004-ben és 2009-ben egyaránt önálló jelöltet állítottak a konzervatív pártok és a szabad demokraták által támogatott Horst Köhlerrel szemben, és jelöltjük mindkét esetben a szociáldemokrata Gesine Schwan volt, aki mindkét alkalommal alul maradt. Sigmar Gabriel, a legerősebb ellenzéki párt, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke egy, az MTI által idézett keddi interjúban követelte, hogy az ellenzéket is vonják be a jelölt kiválasztásába. Ellenkező esetben ezúttal is önálló jelöltet állítanak – fűzte hozzá az SPD vezetője, aki úgy vélekedett, hogy egy pártok felett álló, a lakosság körében nagy tiszteletnek örvendő személyre lenne szükség.
A sajtó szerint konszenzusos jelöltre kevés az esély. Általános volt a vélekedés, hogy a korlátozott elnöki jogkörök ellenére is Németországnak köztiszteletben álló, tekintélyes államfőre van szüksége, aki – Köhlerhez hasonlóan – egyaránt szót ért a politikai és a gazdasági vezetőkkel, és élvezi a lakosság támogatását. Az alkotmány értelmében a lemondott államfő helyett az elnöki teendőket átmenetileg a parlament felsőházának elnöke – jelen esetben a szociáldemokrata Jens Böhrnsen – látja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.