Európa után a világ tetején

Európa bajnoka tegnap éjszaka óta a világ bajnoka is labdarúgásban: Spanyolország Iniesta 116. percben, azaz a hosszabbítás hajrájában lőtt góljával 1-0-ra verte Hollandiát a dél-afrikai vb döntőjében, így először kaparintotta meg a sportág legrangosabb trófeáját. Európa diadala a németek bronzérmével vált teljessé. E mámorban a harmadik vb-fináléjukat elveszített hollandok azért egyelőre nem osztoznak.

Munkatársunktól
2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntő
Hollandia–Spanyolország
0-1 (0-0, 0-0, 0-0)
Johannesburg, Futballváros-stadion, 88 460 néző, jv.: Howard Webb (angol).
Gólszerző: Iniesta (116.). Sárga lap: Van Persie (15.), Van Bommel (22.), De Jong (28.), Van Brockhorst (54.), Heitinga (56.), Robben (83.), Van der Wiel (111.), Mathijsen (116.), illetve Puyol (16.), Ramos (23.), Capdevila (67.), Iniesta (116.), Xavi (120). Piros lap: Heitinga (109.).
Hollandia: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (Braafheid, 105.) – Robben, Van Bommel, Sneijder, De Jong (Van der Vaart, 100.), Kuyt (Elia, 70.), Van Persie.
Spanyolország: Casillas – Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila – Xabi Alonso (Fabregas, 85.), Busquets, Xavi – Iniesta, Villa (Torres, 106.), Pedro (Navas, 60.).

A 3. helyért

Németország–Uruguay
3-2 (1-1)
Port Elizabeth, 36 254 néző, jv.: Benito Archundia (mexikói).
Gólszerzők: Müller (19.), Jansen (56.), Khedira (82.), illetve Cavani (28.), Forlán (51). Sárga lap: Aogo (6.), Cacau (7.), Friedrich (92.), illetve Pérez (61.).
Németország: Butt – Boateng, Mertesacker, Friedrich, Aogo – Khedira, Schweinsteiger – Müller, Özil, (Tasci, 91.), Jansen (Kroos, 81.) – Cacau (Kiessling, 73.).
Uruguay: Muslera – Fucile, Lugano, Godin, Caceres – M. Pereira, Pérez (Gargano, 77.), Arévalo – Forlán – Cavani (Abreu, 88.), Suárez.


A döntő előtti mintegy félórás, látványos show-val köszönt el a világbajnokságnak egy hónapon keresztül otthont adó Dél-afrikai Köztársaság. A johannesburgi Futballváros-stadionban a lelátón számos prominens személyiség, köztük államfők, királyok, politikusok foglaltak helyet; a nemzetközi szövetség elnöke, Joseph Blatter meghívására Orbán Viktor miniszterelnök is. A vb-re most először látogatott ki az ország első színes bőrű elnöke, a Nobel-békedíjas, 92 éves Nelson Mandela is, aki feleségével körbeautózta a játékteret, és üdvözölte a mintegy 85 ezer nézőt. A záróműsorban a vb hivatalos dalát – Waka, Waka – előadó kolumbiai popsztár, Shakira mellett afrikai művészek léptek fel.
Majd 20.30-tól, amikor az angol Howard Webb játékvezető a sípjába fújt, kezdetét vette a „főműsor”, a 19. labdarúgó-világbajnokság záró mérkőzése, amelyen a kétszeres ezüstérmes Hollandia és a most először döntőt játszó, Európa-bajnoki címvédő Spanyolország egyaránt története első vb-címéért szállt harcba. A finálét a Jabulani egy különleges, aranyszínű változatával játszották, a Jo’bulanival, ami utalt a város nevére és a gazdagságát megalapozó nemesfémre. S persze legfőképpen arra, hogy most is mindenki szeme előtt az arany és a vb-trófea lebegett. Ez igaz volt a hírhedt rendbontó Jimmy Jumpra is, aki még a kezdés előtt berohant a pályára, és éppen megragadta volna a közszemlére kitett serleget, de a biztonsági emberek leteperték a katalán „celebet”.
Spanyolország persze a szabályok adta keretek között is igyekezett megszerezni a kupát, Vicente del Bosque alakulata kezdett vehemensebben. Az 5. percben jobbról Xavi ívelt középre, Sergio Ramos a 11-es pontról fejelt, de Stekelenburg vetődve hárított, majd Piqué ismétlését védte lábbal. A 11. percben újra Sergio Ramos riogatott, a 16-oson belül szép csel után középre adta a labdát, Heitingának kellett tisztáznia. Kiegyenlítettebb lett a játék, de a 33. percben a hollandok úgy veszélyeztettek, hogy nem is akartak. Casillasnak a jobb felső sarok elől mentett szögletre egy sportszerűen visszaadott labdát. Négy perc múlva szöglet után Mathijsen ígéretes helyzetből lőhetett volna, ám lyukat rúgott. Az első félidőben öt sárga lap talált gazdára, jelezve, hogy a tét bizony sok indulatot hozott felszínre.
A jegyzőkönyvet fordulás után is csupán a sárgák színesítették, mert gólt nem láttunk, csak helyzeteket. A 62. percen Robben tisztán lépett ki középen, és ahogyan tanítják, a balra vetődő Casillas lába felé, azaz jobbra helyezte a labdát, ám a spanyol kapus óriási bravúrral kirúgta azt. A 70. percben David Villa közel hasonló esélyt kapott, de közelről eleresztett löketébe belevetődtek, beleléptek, majd Sergio Ramos fejelhetett valószínűtlenül egyedül és közelről, fölé. A ziccerek arányát a 84. percben Robben egyenlítette ki 2-2-re, hiszen lefutotta Puyolt, aki azért addig sanyargatta, amíg Casillas rá tudott vetődni a labdára. Ezért a gólok tekintetében is maradt a döntetlen, a 0-0; következhetett a hosszabbítás.
Ami Fabregas révén komoly spanyol lehetőséggel kezdődött, és bár az áhított találat még mindig nem született meg, a 109. perctől Heitinga második sárga lapja miatt Hollandia gól- helyett emberhátrányba került. Már úgy tűnt, ennek nem lesz különösebb jelentősége, a büntetőpárbajra ugyanis elegendő öt mezőnyjátékos, ám a 116. percben jött Iniesta. A Barcelona klasszisa a hajdani jobböszszekötő helyén kapott remek passzt, és egy pattanás után a jobb alsó sarokba vágta a labdát.
Ezzel sporttörténelmi gólt szerzett, hiszen Spanyolország a nyolc évtizedes vb-história során első érmét nyerte – mindjárt az aranyat. A hollandok bezzeg 1974 és ’78 után harmadik ezüstjüket zsebelték be, ezzel e tekintetben minket, magyarokat is megelőztek 3-2-re.
Persze, hol vannak már a mi legendás vereségeink?
Német bronz. A szombati bronzmérkőzésen, Port Elizabethben Németország és Uruguay feszült egymásnak, és a kezdés előtt a két szakvezető közül az európai együttesé, Löw lehetett a gondterheltebb. Az alapemberei közül Lahmot és Podolskit is ledöntötte lábáról a láz, továbbá a hátát fájlaló Klose sem tudta vállalni a játékot.
A 19. percben így is a németek szerezték meg a vezetést, Schweinsteiger 30 méterről bombázott kapura, Musleráról kipattant a labda, a jól érkező Müller pedig a kapu bal oldalába helyezett (1-0). A 28. percben aztán a félpályánál éppen Schweinsteiger veszítette el a labdát, avagy Pérez tanítani való módon vette el tőle, majd Suárezhez passzolt, ő jó ütemben tálalt az üresen érkező Cavani elé, aki 14 méterről a bal alsó sarokba lőtt (1-1). Az 51. percben pedig már a dél-amerikaiak vezettek: Arévalo jobb oldali beadását Forlán kapásból, fél fordulatból lőtte be úgy, hogy a labda előbb a földre pattant (1-2). Ám a forgatókönyvben még akadt csavar, mert öt perc múlva a Boateng beadására rosszul kimozduló Muslera nagy hibáját kihasználva Jansen az üres kapuba fejelt (2-2), majd a 82. percben egy szöglet utáni kavarodásban Khedira a győztes gólt is bebólintotta (3-2). Forlán a 93. percben 17 méteres szabadrúgásból még eltalálta a felső lécet; Uruguaynak a Ghána elleni negyeddöntő végjátékában hatalmas mázlija, most nagy pechje volt…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.