Németh Zsolt közelmúltban tett kárpátaljai látogatása során merült fel a magyarigazolványokkal való visszaélés gyanúja. A külügyi államtitkár a megye kormányzójával, Olekszandr Ledidával, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnökével, Kovács Miklóssal és más közéleti személyiségekkel folytatott megbeszélései során értesült arról a megdöbbentő tényről, hogy a régióban mintegy 165 ezer magyarigazolványt adtak ki. Ez a szám ugyanis feltételezhetően több tízezerrel is meghaladja a reális igénylők számát, amiből a külügyi államtitkár arra következtet, hogy a megyében kiadott magyarigazolványok közel egyharmada az UMDSZ-irodák jóvoltából jogosulatlan kezekbe került.
A politikai államtitkár véleményére reagáló UMDSZ azt a látszatot próbálja kelteni, mintha semmihez semmi köze nem lenne. Alaptalan, a szövetség szándékos lejáratására irányuló vádaskodásnak nevezi a magyar politikus állításait, ami érthető reakció is a részéről, hiszen számára sokkal előnyösebb ártatlan áldozatot, mártírt csinálni magából, mint szembenézni a realitással és vállalni a felelősséget. Ehelyett ismét trükközéssel, a korábbi években sokszor sikerrel alkalmazott taktikai fogásokkal, mint például a nyilvánvaló tények tagadásával próbálkozik.
Bizonyára abban reménykedik az UMDSZ, hogy képes elfeledtetni azt a jogos igényt, hogy derítsenek végre fényt a szövetség egyes vezetői és holdudvaruk körüli, évek óta tartó suttogások okaira. A szövetség például mind a mai napig nem tárta fel azokat a feltehetőleg súlyos pénzügyi visszaéléseket sem, amelyek miatt történetesen a mostani botrány középpontjába került információs irodák felügyeletét kénytelenek voltak kivenni egyik alelnökük kezéből, s a központot Ungvárról Beregszászra költöztetni.
A KMKSZ elnöke szerint valójában csak az történt, aminek bekövetkezését már évekkel ezelőtt jelezte a szocialista kormányzatnak. Lapunk érdeklődésére Kovács Miklós elmondta, hogy a magyarigazolványok kiadásával kapcsolatos visszaélésekre utaló jelek már akkor jelentkeztek, amikor a 2002-ben bekövetkezett magyarországi kormányváltást követően létrejött MSZP–SZDSZ-kormány a KMKSZ által működtetett információs irodákat az UMDSZ-nek adta át. Szövetségük jelezte: konkrét értesüléseik vannak arról, hogy magyarul nem tudó személyek is magyarigazolványhoz jutnak, illetve az ukrajnai magyar konzulátusokon magyarországi vízumot igényelnek, de figyelmeztetéseiket az arra illetékes szervek válaszra sem méltatták.

Frontálisan ütközött két autó Szatmárban, egy ember meghalt