Mindaz, amiért adni érdemes

A kultúra az, amiért érdemes adni – idézi Thomas Stearns Eliot Nobel-díjas költőt a balatonfüredi Vaszary Villát működtető Füredkult igazgatója, Doncsev András. Ő és a ház munkatársai nemcsak szavakkal, de bőséges kínálattal is igyekeznek meggyőzni az érdeklődőket a mondat igazságáról. A nemrégiben megnyitott intézményben három nagy kiállítással és igen gazdag, sokszínű rendezvénysorozattal várják a vendégeket.

P. Szabó Ernő
2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve még a szó szoros értelmében láthatatlan volt az intézménynek helyet adó érseki nyaraló. Csak az útikönyvek apró betűs sorai emlékeztették a Füredre érkezőt, hogy élete utolsó éveit itt töltötte el Vaszary Kolos hercegprímás.
– Valóban, a Vaszary Villa története Vaszary Kolos (1832–1915) villájának építésével kezdődött. Vaszary Kolos 1912. december 3-án lemondott, nyugdíjba vonult és Balatonfüredre költözött, 1915. szeptember 3-án villájában hunyt el. Az üresen maradt épületet 1926 őszén megvásárolta a Honvéd Nyugdíjjárulék Alap, hogy benne tiszti nyaralót alakítson ki. Sanyarú sorsa a II. világháború után kezdődött, amikor szovjet katonai üdülő lett, s valóban, felhúztak egy olyan új betonépületet is, amely szinte teljesen eltakarta magát villát.
– A reformkori Balatonfüred épületeit követve újult most meg ez az együttes is, amely az új tömb eldózerolásával lett látható. De lehetett volna itt szállodát is kialakítani. Hogyhogy nem ez történt?
– Az utóbbi nyolc évben, Bóka István polgármestersége alatt tudatos kultúrafejlesztés folyik a városban, az intézmény megszületése ehhez a kultúraalapú városfejlesztéshez kötődik. Füred visszakapja régi értékeit, miközben igazi XXI. századi városként fejlődik, igényes programjai pedig erős kulturális turizmus kialakulását segítik elő. Ez a nemzetközi nyitás szándékát is magába rejti, ha a Vaszary Villa úgy működik, ahogyan kell, akkor nemcsak a helyieket, az itt nyaralókat vonzhatja, de más hazai régiókból vagy épp határon túli városokból is érkezhetnek látogatók.
– Milyen pilléreken nyugszik – vagy inkább nyugszik majd – ez a távolabbi régiókból is jelentős érdeklődő rétegeket vonzó programkínálat?
– Az igényes tárlatoknak helyet adó kiállítótermek mellett van a villában hangversenyterem, gyermekfoglalkoztató is, családokat vonzhatnak bemutatóink, foglalkozásaink. A művészetek randevúja nevet adtuk sorozatunknak, amelyben a különböző művészeti ágakat, műfajokat összekapcsoló rendezvényekre kerül sor. A múzeumok éjszakáján például Binder Károly improvizált Vaszary-képekre, koncertsorozatot ad Hegedűs Endre… Volt itt gitárfesztivál, a fiatalokra gondolva július végén a graffitit állítjuk a figyelem középpontjába, fellép majd Miklósa Erika, Snétberger Ferenc, kiállítást rendezünk Zsolnay-kerámiákból, annak a kulturális együttműködésnek a jegyében, amely Füred, Debrecen és Pécs között alakult ki.
– Egyik most látható tárlatuk, amely Szomolányi Elemér főként ötvöstárgyakból és keleti szőnyegekből álló gyűjteményét mutatja be, szintén e kereteken belül szerveződött, hiszen a műgyűjtő végakarataként a gyűjtemény a Déri Múzeumba került 1992-ben. Másik nagy tárlatuk a villa építtetője, illetve unokaöccse, Vaszary János festőművész személyéhez és munkásságához kapcsolódik, a harmadikon pedig kortárs alkotó, a Kossuth-díjas Nádler István új képei láthatók. Ha ilyen nívós marad a kiállítási program, akkor biztos alapnak mondhatjuk.
– A harmadik pillért pedig a gyermekfoglalkozások jelentik majd, amelyek szervezéséhez különtermeket alakítottunk ki, s amelyeket a füredi iskolákkal kötött megállapodások alapján szervezünk. A ház, az iskolák és az önkormányzat megállapodása alapján az iskolások ingyen látogathatják a kiállításokat.
– A most látható tárlatok hamarosan bezárnak, Füred viszont fontos szerepet kap abban az időszakban, amikor Magyarország lesz az EU soros elnöke. Milyen programmal készülnek erre az alkalomra?
– Nagy multimediális kiállítás érkezik hozzánk a berlini Collegium Hungaricumtól Német egység a Balatonnál címmel, másik nagy tárlatunkat pedig Márffy Ödön 1920–1944 közötti műveiből rendezzük. Városunk Salvatore Quasimodo kapcsán szorosan kötődik az olasz kultúrához, tavasszal ezért nagy kortárs olasz képzőművészeti tárlatot rendezünk az olasz egyesülés évfordulóján. Indiához Rabindranath Tagore Nobel-díjas költő révén kötődünk, olyannyira, hogy legutóbb itt, a Vaszary Villában kezdte magyarországi látogatását az indiai alsóház elnök asszonya, nos, a Tagore-évforduló kapcsán ősszel egy Amrita Sher-Gil-bemutatóra kerül majd sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.