Sikeres évet tudhatnak maguk mögött a magyarországi kötvényalapok – állapította meg a Portfolio.hu a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) adatai alapján. A gazdasági hírportál elemzése szerint a siker mögött az áll, hogy a tavaly márciustól idén áprilisig tartó állampapír-piaci hozamcsökkenés együtt járt a kötvényalapokon elérhető hozamok stabil növekedésével. Márpedig ez növelte a papírok népszerűségét. Egészen annyira, hogy a kötvényalapok vagyona a válság előtti szintnél magasabbra jutott, az összeg tavaly ősz és 2010 tavasza között közel 200 milliárdról 330 milliárd forintra emelkedett.
Az idén áprilisig tartó optimizmus tovább repítette a kötvényalapok árfolyamait, azonban tavasz végére a befektetők világgazdaságról alkotott képe sokat változott. Az egyre nagyobb figyelemmel követett európai adósságproblémák és az újabb recessziótól való félelem a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának csökkenéséhez és a hozamok emelkedéséhez vezetett. A magasabb államkötvény hozamok a kötvényalapoknak sem tettek jót, így május óta a kötvényalapok által elérhető korábbi hozamok egyre alacsonyabbakká váltak.
A görög adósságválság hatására az egyes országok államadóssága került egyre inkább a befektetők figyelmének középpontjába, ami nem tett jót a feltörekvő országok körében magasnak számító adósságállománnyal rendelkező Magyarországnak, miközben az alacsony adóssággal rendelkező feltörekvő országok népszerűsége nőtt. Részben ennek is köszönhető, hogy az első fél évben két, nemzetközi kötvényekbe fektető Aegon-kötvényalap produkálta toronymagasan a legnagyobb hozamokat a hazai kötvényalapok közül. A nemzetközi kötvényalap az idei első hat hónapban – a Bamosz adatai szerint – 14,27 százalékos hozamot ért el. Ezt az Aegon közép-európai kötvényekbe fektető alapja követi 8,49 százalékkal, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokát az OTP Maxima Alap foglalja el 6,71 százalékkal. Hatszázalékos hozam felett teljesített még az MKB nemzetközi vállalati kötvényalapja.
Három- és ötéves időtávon ettől némileg eltérő képet kapunk. Mindkét táblázat alapján az OTP Maxima nyújtotta a legmeggyőzőbb produkciót: a rövidebb periódusban 9,61 százalékos, a hoszszabb esetében pedig 7,54 százalékos hozamot mutatott. Érdekes, hogy mindkét időtáv esetében egyedül a HVB Lépéselőny nevű alapja tudott negatív hozamot elérni. A Portfolio.hu szerint ennek oka, hogy az alap által preferált Európa Ingatlanbefektetési Alap nyíltvégűről zártra alakult, így a törvényi kötelezettségek miatt nyomott áron kellett visszaváltania a HVB-nek a papírokat, ami komoly veszteségeket okozott. A kötvényalap három év alatt 7,85 százalékos, öt év alatt pedig 2,5 százalékos negatív hozamot produkált.

Frontálisan ütközött két autó Szatmárban, egy ember meghalt