Fel- és letámadás

Ballai Attila
2010. 08. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy istenigazából már örülni sem merek. Pedig tudnék is, akarnék is, szóval a képességem és a készségem is meglenne hozzá. De valamiért nem megy – mármint ha magyar futballsikerről van szó. Magyar futballsikerről? Persze viszonylagosról és átmenetiről, és éppen ez a gondom vele: az átmeneti. Ha lövünk egy gólt, bevillan, hogy hamarosan úgyis kapunk helyette többet, ha győzünk egy meccsen, visszafog, hogy máris a nyakunkon a következő. Pedig szurkolni, különösen a mi focinkban csak epikureista módon érdemes; élvezd, míg teheted! Ha az első percben mi vezetünk, a tizedikben viszont már az ellenfél, akkor abba a tíz percbe kellene belesűríteni minden élet- és sportszeretetünket.
Milyen könnyű Hosszú Katinkának! (Meg a többi úszónak, kajakosnak, vívónak.) 2009. augusztus 2-án 4:30.31 perces idővel világbajnoki címet nyert Rómában a 400 méteres vegyes úszásban, és bár a budapesti Eb-n ugyanebben a számban, hat másodperccel gyengébb idővel második lett, ez már 2010. augusztus 9-én történt, azaz négy és fél remekbe szabott perce egy évét és még egy hetét beragyogta. (Augusztus 12-én aztán győzött 200 vegyesen és a gyorsváltóval is, így a „csodamentes” időszak csupán három napig tartott.)
Labdarúgásban bezzeg minden nap új hősök születnek. Meg buknak is el. A foci ettől szép, ettől iszonyatos.
Vegyük csak a Győri ETO-t! Úgy jutott tovább az Európa-liga selejtezőinek harmadik fordulójából, hogy hazai pályán – miközben megfosztották egy elnézhetetlen tizenegyestől – 1-0-ra kikapott a Montpellier együttesétől, majd az idegenbeli visszavágón megszerezte a vezetést, miután a 45. percben tíz főre fogyatkozott, egy félidőn és a hosszabbítás 30 percén át létszámhátrányban őrizte az előnyét, és végül büntetőpárbajban felülkerekedett. Klasszikus hősköltemény, ráadásul magyar csapat huszonhat év után vert ki kontinentális kupából franciát. Hozsannázni kellene.
Csakhogy e ponton megmoccan a kisördög. Nyugi, ennek a Montpellier-nek egyetlen klasszisa sincs, nem véletlen, hogy tavaly még a másodosztályban kódorgott, újoncként úgy lehetett csak ötödik eggyel feljebb, hogy senki sem vette komolyan; mint ahogyan a francia gárda sem az ETO-t, az edző el is pöttyintette, hogy igazából a bajnoki rajtot várják már. Amúgy meg Pintér Attila tréner is megmondta, hogy az ellenfél semmivel sem jobb a Győrnél, és különben is térdig állunk még a selejtezőben, mire lelkendezzünk?
E fenti mondatok használható érveknek hatnak, de legbelül tudom, hogy csupán ürügyek. Arra, hogy visszafogjuk magunkat. Őszintébben szólva, hogy visszafogjam magamat, mert félek. Nem is csak attól, hogy az ETO a következő körben kikap; inkább attól, hogy emiatt én is megmosolyogtatóvá válok. Hogy mások számára, az sem kellemes, de még hagyján. Hogy magam előtt is, az a nagyobb baj.
Három nappal a montpellier-i bravúr után már jött is az újabb mérkőzés, ezúttal a Siófok ellen. Persze, az is 1-0 lett. Az Újpest elleni szezonrajt is így zárult volna, de nem szólt a síp egy nyilvánvaló büntetőnél. Amúgy az előző idény is 1-0-lal ért véget – azon múlt a vesztes Videoton bajnoki címe –, meg ETO-bronzzal, 38-18-as gólkülönbséggel. Utcahoszszal a legkevesebb kapott góllal – e műfajban a második Videoton 31-et szedett be, az aranyérmes DVSC 37-et –, de a 38-nál is csak hárman szereztek kevesebbet a teljes mezőnyben.
Erre a legutóbbi, angyalföldi 1-2 dacára lehetne építeni. Futballt és hitet is. Mert a védekezés nem virtuozitás és forma, hanem fegyelem, koncentráció, taktika függvénye. Az Internazionale, hogy hirtelen elrugaszkodjunk a földtől, hajdan ezekkel az erényekkel egymás után kétszer is BEK-et nyert. 1963 őszén az Everton elleni 0-0-lal és 1-0-lal kezdte, 1965 tavaszán a Benfica feletti 1-0-lal fejezte be. Olykor természetesen berámolt kettőt, hármat is, mert mondjuk Mazzola nem volt tipikus bunkerfutballista, de a catenaccio működött. És aki nem kap gólt, azt nagy csúfság nem érheti.
Remélhetőleg az ETO-t sem. Mégis azon kapom magam, hogy máris azt latolgatom: vajon mire lesz ez elég az Európa-liga főtáblájáért rendezendő playoffban, a Dinamo Zagreb ellen, hiszen egy egészen más lelki töltetű rivális érkezik. Eredendően délszláv, emellett sebzett önérzetű, mert a BL-selejtezőből kibillentette a sehonnai Sheriff Tiraspol. Elismerem, ezért nem mertem felhőtlenül örülni a Montpellier kiejtésének.
És hogy még lejjebb ássam magam, ezért vert ki a víz, amikor válogatottunk megszerezte a vezetést az angolok ellen a Wembleyben.
Az első pillanat még a csatakiáltásé volt, a második már a kételyé: Úristen, ha most nyerünk, hogyan tálaljuk majd a svédek elleni, szeptember 3-i Eb-selejtező esélyeit? Úgy, hogy favoritok vagyunk? Vagy úgy, hogy a barátságos meccs nem számít? Már hogy a fenébe ne számítana! Negyvennyolc év elteltével először győztük volna le az angolokat, ráadásul 1953 novembere után ötvenhét esztendővel másodszor a Wembleyben.
Gerrard aztán megoldotta a dilemmát, de azóta azon tépelődöm, hogy ez így nem egészséges. Hogy csapataink – akár az 1995-ben BL-főtáblás Ferencváros, akár a tavaly e bravúrt megismételt Debrecen, akár az 1998-as vb-kvalifikációt másodikként zárt válogatott – a sikerből nem erőt, hanem gyengeséget merítenek, mi pedig gondolati síkon követjük őket.
Nem volt ám ez mindig így. Például a Mágus idejében sem. Ezúttal nem a fent említett Inter mesterére, Helenio Herrerára, hanem „Magyarországon világhírű” becenévrokonára, Verebes Józsefre gondolok. Ő 1982-ben vezette bajnoki címre az ETO-t –102-50-es gólkülönbséggel. A 38-18 helyett. A BEK-selejtező első fordulójában aztán a Hannich, Póczik, Burcsa, Szabó Ottó, Szentes, Hajszán „gyors hadtest” idegenben is nekiugrott a Standard Liege-nek, és 5-0-ra kikapott tőle. Kedves, mai fiatalok, el tudjátok képzelni, mi volt az első győri reakció? Hogy innen, mínusz ötről is meglesz a továbbjutás! És abban a bármiféle őrülettől mentes, már akkor is nyugodt derűt árasztó városban ezt mindenki elhitte. Amikor a visszavágó 68. percében Burcsa Győző 3-0-ra alakította az állást, már a belgák is. Hisz hetet, nyolcat simán kaphattak volna, és bár megúszták hárommal, kilencven percen át a hátukat törte a saját hálójuk.
Erőn felül bíztunk a magyar futballban, a magyar futballistában. Én az 1986-os szovjet–magyaron még 0-2-nél is irracionálisan, minden alap nélkül, de annál szilárdabban reménykedtem. Amikor Róthnak a félpályán végre összejött egy becsúszás, a haverjaimmal az öklünket ráztuk: most végük az oroszoknak, most feltámadunk!
Vajon visszatérhet-e belénk, játékosokba, szurkolókba a régi hit? Évtizedek kellettek a lerombolásához, ugyanennyi időbe telhet a felépítése. Első téglának megtenné a Dinamo Zagreb búcsúztatása, másodiknak a stockholmi pontszerzés. A feltámadással pedig még várhatnánk is.
Én egyelőre beérném kilencvenpercnyi letámadással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.