Kis szőlőföld, rajta a Tihanyra jellemző terméskőből épült házikó, a kerítésen meg felirat: eladó. Gyalog pár pernyire vagyunk csupán a Belső-tótól, rálátni innen a vízre, meg a falu központja is mintha karnyújtásnyira lenne. Ki ne gondolkodna el ebben a környezetben, mit kezdene ezzel a kis birtokkal, ha módjában állna megvásárolni, az épületet szépen felújítani. Biztosan ástak hozzá pincét is, meg lehetne tölteni a saját készítésű kékfrankossal, amit aztán nevezhetnénk a ház borának is. A mi házunk borának. És horgászlaknak is kiváló volna, amikor kel a Nap, csak le kellene bandukolni a tóhoz.
Na de térjünk vissza a földre, álmodozás helyett nézzük, mit ígér a csupán egy-két napra érkező pecások számára a huszonnyolc hektáros tihanyi Belső-tó. Herczku Iván, a tavat kezelő Tihanyi Belső-tó Környezet- és Természetvédelmi Horgászati Kht. ügyvezető igazgatója és Czakó László tógazda a halőrház körül serénykedik. Bográcsban pörkölt fő, a reggeli horgászverseny után mérlegelésre készülnek a csapatok. Az első helyezett nyolc kiló körül fogott, nem túl elégedettek, született már ennél jobb eredmény is. De hát a nyár szeszélyes. A tógazda azt mondja, rengeteg a kárász, a csontira, gilisztára szinte azonnal rámozdulnak. Gyérítésükre testes ragadozóhalakat is tettek a tóba; és persze hoznak rendszeresen pontyokat is. Bekerült kétszázezer süllőivadék, most még alig pár centisek, de néhány év múlva miattuk is érdemes lesz idejárni.
Közben mi is bedobunk. Csodáljuk a vizet, szedegetjük a kis kárászokat. Nagy mögöttünk a jövés-menés, épp az idei Levendula Fesztivál forgatagába csöppenünk bele. A rendezvény névadójává lett mediterrán növény Tihany egyik jelképe, lévén szerte a félszigeten elterjedt. A hétköznapokon is sok túrázó megfordul erre, néhányukat a közelben tartott szürke marhák érdeklik, mások felmásznak a közeli dombtetőre, ahonnan tiszta időben a Balatontól a Káli-medencéig ellátni. Elvben előzetes egyeztetést követően sátrazni is lehet a parton, de a Balaton-felvidéki Nemzeti Park – a kelleténél talán kicsit szigorúbb – szabályzata szerint csak napnyugtától napkeltéig. Ahogy világosodik, a sátrakat le kell engedni, ne zavarják az összképet. Ugyanezen rendelet miatt nem épülhetett semmi a tó partjára, ami viszont örömteli.
A Belső-tó körülbelül huszonöt méterrel fekszik magasabban, mint a Balaton, feltehetően vulkáni kráterből keletkezett, amelynek agyagrétege nem engedi elszivárogni a vizet. Mérete ennek ellenére gyakran változott, a feljegyzések szerint ki is száradt, helyén szérűskerteket alakítottak ki. De mostanra ennek semmi nyoma, ismét a víz az úr. A negyvenes évekig az egész felületet nád és gyékény borította, mára azonban csak parti sávon látható növényzet.
Északi oldalán kis földnyelv nyúlik be a tó mintegy harmadáig, aminek vonalában sekélyebb a víz, vagyis a domborzati kép szerint mintha itt kettéválna a terület. A keleti oldal talán a legkellemesebb, a turisták többsége idáig már nem sétál el, úgyhogy itt teljes csend van és nyugalom. A tó errefelé mélyebb, eléri a három és fél métert, ponty – főleg nyáron – nagyobb eséllyel kerül ezen a részen horogra. Egy két kiló körüli pikkelyest mi is szákolunk.
Flotz János hosszú évek óta él Tihanyban, azelőtt a füredi hajógyárban dolgozott. Vagyis valódi vízi ember ő, korábban halőrnek mondták, most gondnoknak nevezik, „hivatali kötelessége”, hogy naponta többször is körbekerékpározza a tavat. Tulajdonképpen arany élete van. Nem véletlen, meséli, hogy a rendszerváltozás előtt a pártállami elit kedvelt üdülő- és horgászparadicsoma volt a környék, a jónépet egy időben oda sem engedték a víz közelébe. Ma ez már szerencsére nincs így. A Belső-tó kiváló célpont, családoknak, túrázóknak és persze pecásoknak is. Csónak is bérelhető, ami romantikus programnak sem utolsó. A felnőtt napijegy 1990 forint, csónak egy napra ezer forint, a közelben szállás már 2500 forinttól megoldható. A lehetőségekről további információk a www.tihanyibelsoto.hu oldalon olvashatók, vagy a 06-20/962-8351-es telefonszámon kérhetők.

A patrióta terv: Orbán Viktor négy pontban fogalmazta meg győztes tervét