Úgy véli a Magyar Fürdőszövetség, az egészségturizmus alapját is jelentő fürdőszolgáltatások zavartalan biztosítása és további fejlesztése érdekében elengedhetetlen néhány, hosszú évek óta húzódó szabályozási feladat elvégzése.
Vancsura Miklós, a fürdőszövetség ügyvezető elnöke a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján kifejtette, javaslataikban a meglévő fürdők felújítására, korszerűsítésére, a pályázati lehetőségekre, az egészségügyi szolgáltatásokra koncentrálnak. Az ügyvezető elnök hangsúlyozta, hogy a januárban induló Széchenyi-tervnek nemcsak új fürdők építését kellene támogatnia, hanem a létező fürdők felújítását is. A szövetség szükségesnek tartja, hogy a fürdők kapjanak támogatást attrakcióik bővítéséhez. A pályázatokkal kapcsolatban Vancsura Miklós elmondta, a fejlesztések tekintetében egyenlő elbírálást szeretnének. Például meg kellene szüntetni a fürdőberuházási támogatások eltérő arányát a régiók között, hiszen jelenleg átlagban a Dunántúlon 30, az Alföldön 50 százalékos e mutató. Tekintettel kellene lenni arra, hogy a dunántúli gyógyfürdők a 90 százalékos beruházási támogatásban részesülő osztrák intézményekkel versenyeznek. Magyarországon 385 működő termál-, gyógy- és strandfürdő létezik. Éves árbevételük 50-60 milliárd forintra tehető, ám ennek 30 százaléka különböző adóként a központi költségvetésbe kerül.
A szövetség javasolja a kormányzatnak a fürdőszolgáltatásokra vonatkozó adózási szabályok egységesítését és az alacsonyabb áfakulcs bevezetését. (Jelenleg négyféle áfakulcs vonatkozik a fürdők különböző szolgáltatásaira.) A szervezet szerint tisztázni kell a fürdőkben kínált gyógykezelések OEP-finanszírozási kérdéseit. A szakértők javasolják a belföldi turizmus élénkítése érdekében az üdülési csekk adóztatásának megszüntetését, vagy mint új támogatási forma, a rekreációs kártya bevezetését.
Vancsura Miklós bejelentette, hogy a szövetség a jövőben minden második októberi szombatot a magyar fürdőkultúra napjaként megünnepli. Az idén először rendezik meg október 9-én a magyar fürdőkultúra napját, amelyhez 50 fürdő már csatlakozott.
Jó programok. Tegnap a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége is közzétette javaslatait az új Széchenyi-terv vitaanyagához. A szervezet szerint egyebek között Ferihegy és a belváros között gyors, kulturált vasúti összeköttetést kell teremteni, gyorsítani szükséges a Keleti pályaudvar rekonstrukcióját, s korszerűsítésre vár a nemzetközi hajóállomás is, esetleg át kell helyezni megfelelőbb helyre. A gyógyászati ellátásra, wellnessüdülésre érkező vendégek szabadidejének kitöltése érdekében jó programokra van szükség.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?