Aki önhibájából távol marad egy parlamenti albizottság meghallgatásáról, hamis vallomást tesz, a bizottság munkáját befolyásolja, vagy meghiúsítja, azt két évig terjedő szabadságvesztéssel lehetne büntetni a Jobbik hétfőn benyújtott törvénymódosítása szerint. A Gaudi-Nagy Tamás jegyezte javaslat arra is kitér, hogy ha ezt a cselekményt hivatalos személyként – például országgyűlési képviselőként, illetve hatósági személyként – vagy jogtalan haszonszerzés céljából követik el, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatná a bíróság. Egy év börtön lenne a büntetésük azoknak, akik arra szólítanák fel az érintett meghívottakat, hogy ne menjenek el a meghallgatásokra. Gaudi-Nagy Tamás lapunknak azt mondta, hogy a módosítással „az Országgyűlés tekintélyét és a népakarat érvényesülését” kívánják megvédeni. A jobbikos politikus kérte, hogy az indítványt a Ház kivételes eljárásban, sürgősséggel tárgyalja, ehhez azonban kellene a kormánypártok támogatása is. – Ha október negyedikén döntene az Országgyűlés a „lex Gyurcsányról”, akkor az újabb meghívás elutasítása esetén a volt miniszterelnök már bűncselekményt követne el, míg a MSZP „felbujtó” magatartása akár a párt feloszlatásához is vezethetne – nyilatkozta lapunknak Gaudi-Nagy.
Ismert, hogy a múlt héten sem Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, sem Szilvásy György volt titokminiszter nem jelent meg a 2006-os jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság előtt. A Jobbik szerint a távolmaradók az MSZP felszólítására nem mentek el az ülésre. Gulyás Gergely, a testület fideszes elnöke egyetért azzal, hogy az ilyen típusú alkotmánysértés ne lehessen szankció nélküli jogsértés, és emlékeztetett arra a májusi javaslatra, amely szerint a távolmaradókat – hasonlóan a vagyonnyilatkozati kötelezettségüket megszegőkhöz – képviselői joguk korlátozásával sújtanák. A kormánypárti politikus egyetért Gaudi-Nagy Tamással abban, hogy a szabadságvesztés nem egyedülálló szankció Európában, de kevés esélyét látja annak, hogy támogatni fogják a Jobbik ez irányú javaslatát.
– A Fidesz frakciója még nem alakította ki végleges álláspontját, de valamilyen formában meg kell oldani ezt a kérdést. Ez lehet a bizottság bírságolási jogának kiterjesztése, pénzbüntetés vagy a házszabály újragondolása is – mondta lapunknak Gulyás Gergely.

Kegyetlen gyilkosságot tervelt ki két rab a szegedi börtönben