Elképzelhetőnek tartom, hogy – más országokhoz hasonlóan – a hazánkban bejegyzett turisztikai cégek is részben csak a hazaérkezés után kapnák meg az ügyféltől az utazás díját – mondta el lapunknak Király Péter, Magyar Kereskedelmi Ellenőrzési Hivatal (MKEH) új főigazgatója. – Persze vannak költségelemek – mint például egy charterjárat bérlése –, amelyeket előre ki kell fizetni. A szállást azonban az esetek nagy részében nem kellene előre beszedni, ahogy a szállodai vendég sem a megérkezéskor, hanem távozáskor fizet.
Információink szerint az utazási irodák szolgáltatásának újraszabályozása azért vetődött fel, mert a kormány szeretne nagyobb biztonságot nyújtani azoknak, akik egy váratlan csőd miatt külföldön maradnak, ráadásul az előre befizetett pénzük is elvész. Jelenleg egy-egy utazás kockázatát ugyanis kizárólag az ügyfelek viselik, az utazási irodák a pénzt zsebre rakják, miközben előfordul, hogy felelőtlen vagy rosszhiszemű gazdálkodásuk kárát az utazókra hárítják.
A főigazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy az új szabályozás az egyik oldalon garantálná az utasok nagyobb biztonságát, a másikon viszont lehetőséget adna az utazási irodák adminisztrációs terheinek, illetve az alapításhoz szükséges vagyoni biztosíték összegének csökkentésére. Ahhoz, hogy a változtatás hatékony legyen, egyeztetni kell az utazási irodák szervezeteivel. A kormány elé csak ezt követően terjesztenék a javaslatot.
A fogyasztóvédők és az utazási irodák másként látják a helyzetet. A fogyasztók biztonságának javítása érdekében növelni kellene azt az összeget, amit az utazási irodák engedélyének kiadásakor letétbe kell helyeznie a cégnek a vagyoni biztosíték fedezeteként. Így az utasok kártalanítására mindig lenne elegendő pénz. De javítana a helyzeten az is, ha az ellenőrzések sűrűbbek és szigorúbbak lennének – mondta el lapunknak Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly augusztusban az akkori önkormányzati minisztériumnak is elküldték a vagyoni biztosíték növelését szorgalmazó javaslatukat, ám választ azóta sem kaptak.
Hasonlóan vélekedik Kamuti Balázs, a Pegazus Sport Tours utazási iroda sportigazgatója, aki szerint a kereskedelmi ellenőrzési hivatal elképzelése hátrányos helyzetbe hozná az utazási irodákat, mert így bizonyos esetekben meghiteleznék az ügyfelek szállásköltségét. A nagyobb biztonságot a szakember inkább attól várná, hogy a feketén működő cégeket több és hatékonyabb ellenőrzéssel kiszorítanák a piacról. Emellett meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy több iroda létrehozásával, a bevételek és költségek megosztásával egyesek kibújjanak a vagyoni biztosítékra vonatkozó előírások alól.

A jövőben nem lesznek évszakok, erre figyelmeztetett a szakértő