Előbb nyaraljunk, utána fizessünk!

Utólag, a nyaralás végén is kifizethetnénk a szállás költségeit az utazási irodáknak, ha törvénnyé válik a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal elképzelése. A szakma inkább a hatékonyabb ellenőrzésben és a vagyoni biztosíték emelésében látná a csődök elleni védekezés legjobb megoldását.

Hajdú Péter
2010. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhetőnek tartom, hogy – más országokhoz hasonlóan – a hazánkban bejegyzett turisztikai cégek is részben csak a hazaérkezés után kapnák meg az ügyféltől az utazás díját – mondta el lapunknak Király Péter, Magyar Kereskedelmi Ellenőrzési Hivatal (MKEH) új főigazgatója. – Persze vannak költségelemek – mint például egy charterjárat bérlése –, amelyeket előre ki kell fizetni. A szállást azonban az esetek nagy részében nem kellene előre beszedni, ahogy a szállodai vendég sem a megérkezéskor, hanem távozáskor fizet.
Információink szerint az utazási irodák szolgáltatásának újraszabályozása azért vetődött fel, mert a kormány szeretne nagyobb biztonságot nyújtani azoknak, akik egy váratlan csőd miatt külföldön maradnak, ráadásul az előre befizetett pénzük is elvész. Jelenleg egy-egy utazás kockázatát ugyanis kizárólag az ügyfelek viselik, az utazási irodák a pénzt zsebre rakják, miközben előfordul, hogy felelőtlen vagy rosszhiszemű gazdálkodásuk kárát az utazókra hárítják.
A főigazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy az új szabályozás az egyik oldalon garantálná az utasok nagyobb biztonságát, a másikon viszont lehetőséget adna az utazási irodák adminisztrációs terheinek, illetve az alapításhoz szükséges vagyoni biztosíték összegének csökkentésére. Ahhoz, hogy a változtatás hatékony legyen, egyeztetni kell az utazási irodák szervezeteivel. A kormány elé csak ezt követően terjesztenék a javaslatot.
A fogyasztóvédők és az utazási irodák másként látják a helyzetet. A fogyasztók biztonságának javítása érdekében növelni kellene azt az összeget, amit az utazási irodák engedélyének kiadásakor letétbe kell helyeznie a cégnek a vagyoni biztosíték fedezeteként. Így az utasok kártalanítására mindig lenne elegendő pénz. De javítana a helyzeten az is, ha az ellenőrzések sűrűbbek és szigorúbbak lennének – mondta el lapunknak Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly augusztusban az akkori önkormányzati minisztériumnak is elküldték a vagyoni biztosíték növelését szorgalmazó javaslatukat, ám választ azóta sem kaptak.
Hasonlóan vélekedik Kamuti Balázs, a Pegazus Sport Tours utazási iroda sportigazgatója, aki szerint a kereskedelmi ellenőrzési hivatal elképzelése hátrányos helyzetbe hozná az utazási irodákat, mert így bizonyos esetekben meghiteleznék az ügyfelek szállásköltségét. A nagyobb biztonságot a szakember inkább attól várná, hogy a feketén működő cégeket több és hatékonyabb ellenőrzéssel kiszorítanák a piacról. Emellett meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy több iroda létrehozásával, a bevételek és költségek megosztásával egyesek kibújjanak a vagyoni biztosítékra vonatkozó előírások alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.