A fekvőbeteg-ellátás finanszírozásában használt betegosztályozási, hbcs (homogén betegségcsoportok) rendszerhez hasonló besorolást alkalmazna a kormány a szociális intézmények finanszírozásánál is. A hgcs, vagyis a homogén gondozási csoport a jelenlegi tervek szerint négy szintből álló rendszerbe sorolná be az ellátottakat egészségi és mentális állapotuk szerint. Jelenleg minden intézmény egységes normatív támogatásban részesül, függetlenül attól, milyen ellátottak laknak intézményeikben.
– Egy sokkal igazságosabb rendszer kiépítésén dolgozunk, hiszen az állam jelenleg egyenlő juttatást nyújt azon betegek után, akik naponta kocogni járnak, és azok után, akik ágyhoz kötött, inkontinens betegek – nyilatkozta lapunknak Nyitrai Imre. A szociális, család- és ifjúságügyi államtitkárság helyettes államtitkára elmondta, mindehhez a jövő év folyamán jogszabályokat kell módosítani, így várhatóan 2012-ben kezdődhet meg a szociális intézmények lakóinak állapot szerinti besorolása. A tervek szerint az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (ORSZI) szakemberei és az intézményvezetők segítségével alakítanák ki a hgcs minősítést, és ők végeznék a besorolásokat is. Nyitrai Imre szerint szükséges, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) büdzséjéből fordítsanak a szociális intézményekben elvégezendő szakápolási feladatokra is. A helyettes államtitkár úgy látja, felesleges azért kórházba szállítani az időseket vagy rászorulókat, hogy megkaphassák például az infúziós kezelést. Egy ilyen átalakítással ezt helyben, a szociális otthonokban is elvégezhetnék a szakápolók. – Szeretnénk elérni, hogy a szociális intézmények kapjanak lehetőséget arra, hogy bizonyos OEP-finanszírozással ezeket a szakápolói tevékenységeket elláthassák – közölte a Magyar Nemzettel a helyettes államtitkár.
A hgcs rendszer kidolgozását a Szociális Klaszter végezte, amelynek elnöke szerint az esélyegyenlőség érvényesítése, valamint a rendszer színvonalasabb és költséghatékonyabb működtetése az utóbbi évek egyre sürgetőbb problémájává vált. Egervári Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy az idősellátásban a demográfiai változások következtében a szolgáltatások iránt különösen megnövekedett igény jelentkezik, ugyanis a népességnek az alacsonyabb születési ráta és növekvő élettartam következtében való elöregedése hazai és nemzetközi kutatásokkal alátámasztott tény. Jelenleg azonban hazánkban az ellátások széttagoltak, színvonaluk egyenetlen, a hozzáférés pedig nem azonos mértékű az ország területén. Fejetlenséget és felesleges költségeket okoz az, hogy ugyanazt az ápolási-gondozási tevékenységet ugyanannál az idősnél sokszor különböző szociális és egészségügyi szolgáltatások párhuzamos igénybevételével látják el. A hgcs rendszer megalkotói és a kormány integrált szociális és egészségügyi ellátórendszert szeretne kialakítani, melynek egyértelmű célja lenne a személyre szabott, otthon közeli ellátások szakmai támogatása.
Egervári Ágnes lapunknak elmondta, a szocialista kormányzat által 2008-ban bevezetett, mára kudarcot vallott gondozási szükséglet vizsgálat felesleges adminisztratív akadályokat gördített az idősek elé. Ezzel szemben az új módszer a szociális szolgáltatások rendszerének eredményesebb, emberközelibb működését eredményezi majd.

Kiderült, hogy mikor jön végre az igazi nyár!