A BKV-nál működő huszonhat szakszervezet egyike sztrájkolni is kész, mert nem ért egyet azzal, hogy a közlekedési társaság szeptembertől alvállalkozókat von be a budapesti buszos közlekedésbe. „Most már látható, hogy mindezek hátterében a főváros autóbusz-közlekedés színvonalának szándékos züllesztése a cél annak érdekében, hogy a BKV ezen ágazata könnyebben magánkézbe adható legyen” – olvasható a BKV Fürst Közlekedési Szakszervezet közleményében. Ebben emlékeztetnek, 2007 óta több megállapodásban rögzítették azokat a szakmai javaslatokat, amelyek a főváros autóbusz-közlekedésének problémájára megoldást jelentenének, azonban a Fővárosi Önkormányzat mint tulajdonos és a BKV nem tett semmit azért, hogy az autóbuszpark műszaki állapotában javulás következzen be. Az alvállalkozók bevonása szakmailag elfogadhatatlan, az autóbusz-közlekedés ilyen helyzetbe kerülése pedig kimeríti a szándékos károkozás fogalmát – fogalmaz a szakszervezet. A BKV kedden közölte, hogy a VT Transmantól, illetve a Volánbusztól huszonöt buszt bérel, mivel az iskolakezdés miatt több járműre van szükség. A közlekedési társaság buszparkja azonban olyan rossz állapotban van, hogy nem tud elég forgalomképes járművet az utcákra küldeni. – Társaságunknál nem szűnik meg egyetlen munkavállaló munkaviszonya sem, csak egyes járművezetők másik vonalakon fognak szolgálatot teljesíteni – szögezte le a BKV a sztrájkfenyegetésre reagálva. A cég szerint az alvállalkozói üzemeltetéssel a legolcsóbban és leghatékonyabban biztosítható a közszolgáltatási szerződésben vállalt közösségi közlekedés az iskolakezdés kezdetén.
Eközben utcai demonstrációt fontolgat a Vám- és Pénzügyőrség Független Szakszervezete, mivel veszélyesnek és indokolatlannak tartja az adóbevételt biztosító szervek átszervezését. Az érdekképviselet szerint a költségvetés hiánycélját csak a bevételek szigorú beszedésével lehet teljesíteni, az erre hivatott szerveket viszont elbizonytalanítja az átszervezés. Ismert, a kormány nemrég döntött az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága összevonásáról, amit Vida Ildikó kormánybiztos, APEH-elnök vezényel le.
Politikai krimi. Baloldali Korrupciós Vállalat címmel írt könyvet az elmúlt négy év fővárosi botrányairól a Népszabadság újságírója, Schmidt Gábor, aki a tegnapi könyvbemutatón lapunknak elmondta: részben a kötet megírása miatt pályát változtat, már a felmondási idejét tölti a Népszabadságnál, és jogi pályára lép. Közölte: a könyv egyfajta „politikai krimi”, amely 2006-tól, a Combino-beszerzéstől egészen Hagyó Miklós őrizetbe vételéig összegzi a nagyobb budapesti botrányokat, de nemcsak az újságokban megjelent hírek szintjén, hanem bepillanthatunk a kulisszák mögé is. (P. T.)

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével