Látványosan javultak az elmúlt időszakban Oroszország és a NATO kapcsolatai. Ennek jeleként egyrészt a napokban meghívták Dmitrij Medvegyev államfőt az észak-atlanti szövetség november végi lisszaboni csúcsértekezletére, másrészt az orosz elnökhöz közeli körökben mind gyakrabban emlegetik valamiféle mélyebb, egyes vélemények szerint a tagsághoz közelítő kapcsolatok lehetőségét. Előkészítendő a novemberi csúcsot, e közeledés jegyében ülésezett tegnap New Yorkban a NATO–Oroszország Tanács nem hivatalos külügyminiszteri tanácskozása.
Az még nem ismert, hogy Medvegyev elnök milyen választ ad a NATO meghívására, egyes elemzők azonban már most áttörést várnak a lisszaboni csúcstól. Óvatosságra ad ugyanakkor okot, hogy a moszkvai vezetésben sem egységes a vélemény arról, el kell-e utaznia Medvegyevnek a csúcsra. Míg az Igor Jurgens nevével fémjelzett, az elnökhöz közel álló egyik intézet már a közös jövő forgatókönyveit is kidolgozta, addig különösen katonai körökben nagy az ellenállás a közeledéssel szemben. De szkeptikusan áll a kapcsolatok elmélyítésének esélyéhez maga Lavrov külügyminiszter is. Moszkvai elemzői körökben leginkább valamiféle megújuló keretek között tartják lehetségesnek a közös jövőt, s megjegyzik, lényegében minden Amerikán múlik majd.
Az Egyesült Államok várakozása szerint a lisszaboni csúcs eredményeként jelentősen javulni fog a NATO és Oroszország együttműködése. Ivo Daalder amerikai NATO-nagykövet az afganisztáni háborút, a rakétavédelmet, valamint a kábítószer-csempészet és a kalózkodás elleni fellépést emelte ki az együttműködés lehetséges területei közül. Erős azonban a félelem e közeledéssel szemben különösen a kelet-európai tagok között, mondván a moszkvai jelzések is csupán a megosztást, Amerika vezető szerepének gyengítését célozzák. Elemzők rámutatnak: a gyorsan változó geopolitikai erőviszonyok között sok, eddig fantasztikusnak tűnő forgatókönyv lehetséges.
Fegyverüzlet. Oroszország a II. világháború után először vásárolhat fegyverzeti technológiát és precíziós fegyvereket az Egyesült Államoktól. Erről is nyilatkozott Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter, aki szerint a következő tizenöt évben Moszkva 613 milliárd dollárt költ a hadsereg korszerűsítésére. Washington katonai helikoptereket vásárol Oroszországtól az afgán hadseregnek. (MN)

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor