Bőven adnak munkát a vám- és pénzügyőrségnek az illegális színesfém-kereskedők. A fémek forgalmazását felügyelő hatóság szeptember végéig körülbelül ezerkétszáz ellenőrzést végzett, az eredményekről a szervezet sajtóosztálya tájékoztatta lapunkat. Eszerint 27 esetben összesen 4742 tonna illegálisan megszerzett vagy forgalmazott színesfémet foglaltak le a vámosok. A hatóság talált vasúti sínt, csatorna- és gázaknafedelet, vízcsövet vízmérővel, alumínium közlekedési táblát és – feldarabolva – a jelzéseket tartó oszlopot. Akadt a lefoglalt tárgyak között réz-, föld- és alumíniumkábel, tűzcsapfedél, öntöttvas villamosdoboz. A vámosok személygépkocsivázra, autóalkatrészekre és rendszámtáblákra is bukkantak, s felderítettek háztartási gépek szétszerelésével foglalkozó, illegálisan működő telepet. A legnagyobb fogásra egy budapesti cég telephelyén leltek a hatóság emberei: itt nagyjából négyezer tonna színesfémet foglaltak le. A vám- és pénzügyőrség a fővárosban és környékén, valamint a Dunántúlon akadt a legtöbb illegális fémre, s tudatták: a törvénybe ütköző fémkereskedelem az ország északi megyéiben okozza a legnagyobb gondot.
A vámosok több forrásból is tudomást szerezhetnek az illegális fémügyletekről. A fináncok egyrészt operatív eszközökkel igyekeznek információt szerezni az esetekről, másrészt felhasználják azokat az ismereteket, amelyeket a szabályszerűen működő fémes cégektől kapnak. Emellett vizsgálják az autóbontókat, s az állampolgári bejelentések is segítik a felderítést. A vámhatóság harmincegy járőregysége az ország közútjain is végez ellenőrzéseket.
A vám- és pénzügyőrség közölte, mit kezd a lefoglalt fémmel. Az illegálisan szerzett vagy forgalmazott színesfémet a hatóság elkobozza, s egy vele szerződésben álló fémkereskedőhöz szállítja. Az ellopott fémért a tulajdonos jelentkezhet, s ha igazolja, hogy az anyag az övé, azt visszakaphatja. Tulajdonos híján a hatóság árverésen értékesítheti a lefoglalt fémet. Kalapács alá kerülhetnek azok az eszközök is, amelyeket a törvénysértően tevékenykedők a színesfémek szállítására, tárolására használtak. A lefoglalás azonban csak az egyik szankció, az illegális fémkereskedelemért ugyanis pénzbírságot is kiszab a hatóság. A vámosok eddig összesen majdnem hárommilliárd forint büntetést róttak ki a szabályszegőkre. Emellett lopás miatt 21 büntetőeljárást kezdeményeztek: 17 ügyben a rendőrség nyomoz, négy eset részleteit a vámhatóság tárta fel.
Pálinkafőzés: új szabályok. Ma lépnek életbe a pálinkafőzés új szabályai. Magánfőzésben a 18. életévét betöltött személy saját vagy vásárolt gyümölcsből évente, kizárólag személyes fogyasztásra 50 liter 86 fokos párlatot állíthat elő adómentesen. E mennyiség felett, illetve ha a párlatot értékesíteni kívánjuk, meg kell fizetnünk a jövedéki adót, és az előállítást a vámhatóságnak három nappal korábban be kell jelentenünk.

Indul az M1 autópálya bővítése – mutatjuk, hol és mikor változik a forgalom