Újabb reményt ad a Globex-ügy néven elhíresült csalássorozat veszteseinek az a polgári peres eljárás a Fővárosi Bíróságon, amelyben a cég egykori vezetői, Postáné Vellai Györgyike és Vajda László magánvagyona is fedezete lehet a kártérítésnek. A felperes a Globex Értékpapír-forgalmazó és Befektetési Rt. nevében eljáró felszámolóbiztos. Keresetének alapja, hogy a vállalkozás az alperesek egykori tevékenysége miatt elvesztette vagyonát, fizetésképtelenné vált, így nem tudta visszaadni befektetői pénzét. A felszámolóbiztos csak a céget képviseli, de a polgári perbe – jogi képviselővel – bekapcsolódott a károsultak egy része is. Háromszáz befektető 750 millió forintot követel a Globextől. Érdekesség, hogy az eljárásban nem képviselteti magát az összes károsult, és az ügyvédi megkeresések ellenére sem jelezték részvételi szándékukat a hoppon maradt önkormányzatok, pénzintézetek. A polgári perben már a hatodik tárgyalási napot tartották a Fővárosi Bíróságon, de az ügyek komolyabb vizsgálata valójában csak tegnap kezdődött el, mikor a harmadik bíró vette át azokat. Az alperesek védői korábban többször indítványozták, hogy a befektetőket képviselő ügyvédet, Király Edinát zárják ki a perből, mert szerintük nem jogosult részt venni abban, ezt azonban a bíróság elutasította.
A tárgyaláson nem jelent meg tegnap Postáné Vellai Györgyike, pedig az asszony már szabadlábon van. Ismert, februárban a Fővárosi Ítélőtábla hat év börtönre ítélte a Globex-ügy megismételt másodfokú büntetőperében. Vajda László négy évet kapott, a vádlottakat többek között különösen nagy értékre elkövetett sikkasztásban találta bűnösnek Tóth Éva tanácsa. Az előzetes letartóztatásban és a házi őrizetben Vajda már kitöltötte büntetését, Vellai júliusban vonult be a börtönbe, ahol néhány hónapot töltött. A hatályos jogszabályok szerint a büntetőperben kiszabott jogerős ítéletet irányadónak kell tekinteni a kártérítési eljárásban. Első fokon lényegesen enyhébben mérlegelték a vádlottak tevékenységét: Vellai két év négy hónapot, Vajda egy év nyolc hónapot kapott.
A Globex-ügy 13 éve ad munkát a jogászoknak. Az 1989-ben alapított cég aránytalanul magas hozamok ígéretével csábította magához a befektetőket. Luxusingatlanok építésébe fektette a pénzt, de azok értékesítése nem a tervek szerint alakult. A pilótajátékra emlékeztető rendszernek köszönhetően egy ideig ki tudták fizetni ügyfeleiket, de a társaság hamarosan csődbe ment.

Gyermeknapra üzent a miniszterelnök