Válaszút előtt áll a magyar gazdaság, s köztudott, hogy Budapest, sőt az egész Kárpát-medence fejlődése nélkül nincs felzárkózás – szögezte le Matolcsy György az alapításának 160. évfordulóját ünneplő Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) tegnapi gazdasági fórumán. A nemzetgazdasági miniszter négy kitörési pontot vázolt fel, amely Budapest elkövetkező húsz esztendejében jelentős gazdasági fejlődést eredményezhet. – Az első már itt is van, hiszen a főváros részévé vált az unió legfejlettebb kutatás-fejlesztési magjának, ezért minden olyan fejlesztést, termékcsoportot, erőforrást mozgósítanunk kell, amely ezt a területet segíti. Kiváló egyetemek kellenek, legalább kettő, amelyeket a világ 200 legjobb felsőfokú tanintézete között tartanak számon. Enélkül nincs fejlődés – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
Matolcsy György a második lehetőséget abban látja, hogy Budapest valóban regionális központtá válhatna a közép-európai régióban, ha Béccsel, Pozsonnyal és Brnóval összefogna. E négy város együtt a térség motorjaként működhetne. A miniszter a harmadik lehetőségként az egészségipar fejlesztését említette, s kiemelte, hogy az új Széchenyi-tervben ez az ágazat szerepel az első helyen. Példaként az egészségturizmust említette, ezen belül a fogászati turizmust, de nem hagyta ki az exportképes gyógyszeripart, gyógyászati eszközöket, műszereket sem. Negyedik kitörési pontként Matolcsy a hagyományos turizmust nevezte meg, hiszen ma már egyszerűbb utazni, s Barcelona mögött Budapest az unióban élő huszonéves fiatalok legkedveltebb városa. Ám hozzátette, hogy szeretné, ha nem csak a retróhangulat, vagy a lepusztult épületek miatt jönnének, hiszen sokkal színvonalasabb a kultúrára, a tudásra, a gasztronómiára, az egészségre épített turizmus. – Hazánk gazdaságának felzárkóztatása szempontjából nagyjából a 30 százalékánál tartunk annak, amit elérhettünk volna, ám az elmúlt néhány hónapban bizonyítottuk, hogy jó úton járunk – zárta le előadását a miniszter.
Tarlós István, a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltje és Szatmáry Kristóf, a BKIK elnöke a rendezvényen egy közös szándéknyilatkozatot írt alá, amelyben rögzítették: céljuk Budapest gazdaságának fellendítése, a munkahelyek megvédése, a kis- és közepes vállalkozások támogatása, ezáltal a főváros élhetőbbé tétele mind a lakosság, mind a vállalkozások számára. Az aláírók szándéka szerint az önkormányzati választás után kezdeményezik, hogy a főváros közös érdemi megállapodást kössön a BKIK-val elsősorban oktatási, de egyéb, Budapestet érintő kérdésekben is.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben