Négy jelentős energiacég, a Royal Dutch Shell, a Total, a Statoil és az ENI kivonul Iránból, hogy elkerülje azokat a büntetőintézkedéseket, amelyek a Teherán elleni új szankciók révén érnék őket az Egyesült Államok kormánya részéről.
Az új intézkedések iráni részről a svájci bejegyzésű Nafiran Intertrade Co. cégnél csapódnak le leginkább, amely az iráni nemzeti olajtársaság leányvállalataként elsősorban felelős az ország olajiparába történő külföldi befektetések intézéséért. A Barack Obama elnök által nemrégiben ellenjegyzett törvény azokat a vállalatokat bünteti, amelyek húszmillió dollárnál többet fektetnek a nukleáris programja miatt szankcionált ország energiaszektorába. Az érintettek elkerülhetik ezt a sorsot, ha lépéseket tesznek a törvényben szereplő kritériumok teljesítésére, ami a gyakorlatban pénzkivonást, a megadott értékhatáron felüli projektek leépítését, visszavonását jelenti. A technológiában és pénzben távolról sem dúskáló iráni energiaiparnak enyhén szólva sem jó hír a cégekre kényszerített kivonulás, hiszen hiába gazdag a forrásokban, a feldolgozás terén óriási kapacitáshiányokkal küzd: a legsúlyosabb a finomítási képesség szűkössége, ami miatt óriási olajkincse ellenére Irán üzemanyag-behozatalra szorul hazai igényei kielégítésére.
A lépéssel Washington a szektor amerikai cégei után a külföldi szereplőket is igyekszik elriasztani az iráni jelenléttől, valószínűleg sikerrel, mert szinte nincs olyan olajvállalat, amelynek megérné kockáztatni amerikai érdekeltségeit egy bizonytalan – igaz, a jövőben nagy potenciált tartogató – iráni jelenlétért cserébe. Megfigyelők szerint a külföldi cégek kivonulása azért is figyelemre méltó, mert annak gyakorlati lépései – főleg a helyi képviseletek esetleges kivonása – akár egy készülő katonai akció előjeleként is értelmezhető.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?