Kalcium-nitrátot és a magnézium-nitrátot juttattak tegnap a Marcal folyóba a Duna és a Marcal vízminősége védelmének érdekében. Ezek az anyagok segíthetnek csökkenteni a vörös iszap életidegen, 13-as pH-értékét, mivel semlegesítik a lúgos kémhatást – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Töttős Györgyi elmondta: a munkálatok kora hajnaltól zajlottak a mórichidai közúti és a rábaszentmiklósi hídnál, továbbá a Marcal-duzzasztónál. Három, részlegesen elárasztott településen pedig megkezdték a hátramaradt szennyező anyag, az állati tetemek, a fogyaszthatatlanná vált termény feltakarítását, összegyűjtését.
Az OKF szóvivője leszögezte: a természetnek hosszabb időbe fog telni, mire kiheveri a károkat. Úgy tudjuk, a Torna-patak és a Marcal élővilága az érintett szakaszokon szinte teljesen elpusztult, számos haszon- és háziállat is elhullott. Ezek tetemeit a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal közreműködésével konténerekben gyűjtik öszsze, majd megsemmisítik. Az utakról, házak udvaráról feltakarított vörös iszapot, valamint a felszedett, szennyezett földet visszaszállítják a kárt okozó cég telephelyére.
Az OKF szóvivője lapunkat arról is tájékoztatta, az érintett területekről csaknem 400 embert kellett kitelepíteni hétfőn. Ők többségükben tegnap visszaköltözhettek otthonaikba, harmincegyen azonban még lapzártakor is a közösségi szálláshelyeken vártak a hazatérésre. – A devecseri helyi iskolában kialakított átmeneti szálláshelyen negyven ember töltötte az éjszakát – mondta Toldi Tamás polgármester. Devecserben előző nap 270-280 házat öntött el a vörös iszap.

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!