Újraindulhat az olajszállítás Líbiából

A NATO harci gépei légicsapást mértek Kadhafi erőire Brega közelében, ahol napok óta harcok folynak a város ellenőrzéséért. Közben Törökország hajlandó elfogadni a közvetítő szerepét Líbia és a támadó nyugatiak között.

Hírösszefoglaló
2011. 04. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama imája. Egy minapi interjújában Barack Obama megemlítette, imádkozik, hogy döntése a líbiai beavatkozásról a kínálkozó lehetőségek körül a legjobbnak bizonyuljon, és legyen elég ereje minél tovább szolgálni a népét. Elemzők szerint a fohász két része egymással összefügg. Mint fogalmaznak, ha a líbiai hadműveletek elhúzódnak, avagy befejezésükhöz szárazföldi hadműveletekre lenne szükség, akkor Obamát 2012-ben aligha választják újra. Az elnöknek ugyanis minden döntését megérzik az amerikai adófizetők, és a Kadhafi megdöntésére indított támadás addig a pontig, amíg a NATO átvette a hadműveletek irányítását, a Pentagonnak 550 millió dollárjába került. A katonai akció első szakaszában a líbiai kormányerőkre kilőtt 199 Tomahawk rakétából 192, a 602 lézer rávezetésű rakétából pedig 455 az amerikai hadsereg költségvetését terhelte, s egyetlen Tomahawk kilövése másfél millió dollárba kerül. Összehasonlításképpen, ez a háború idáig felemésztette annak a kompenzációnak a negyedét, amelyet Kadhafi a Lockerbie-merénylet, az amerikai gép felrobbantása után fizetett. (S. G.)


Légicsapást mértek tegnap a NATO-gépek Moammer Kadhafi líbiai elnök erőire mintegy 45 kilométerre keletre Brega olajkikötőtől, ahol napok óta harcok folynak a város ellenőrzéséért. Helyszíni tudósítások szerint a légicsapás a reggeli órákban történt, s a NATO gépei megsemmisítették a hadsereg két teherautóját egy lakatlan területen. A NATO-támadásnak nem voltak áldozatai, a teherautókon utazó katonáknak sikerült megmenekülniük.
Miszrátát pokolinak írják le az onnan elmenekülő líbiaiak, ahol állításuk szerint a hadsereg mészárlást rendez. Holttestek hevernek az utcán, a kórházakban pedig nincs több hely – állították a Miszrátából elmenekült emberek a sajtónak. A városért napok óta elkeseredett harc folyik, jelenleg épp a hivatalos hadsereg áll nyerésre, igaz, a háttérben folyamatosak az egyeztetések. Görögország ugyan elutasította a líbiai vezető békeajánlatát, ezért a küldöttség Ankarában próbálkozott, ahol sikerrel is járt.
A napokban Törökországba várják a líbiai felkelőket tömörítő Líbiai Nemzeti Bizottság képviselőit, s megpróbálnak tető alá hozni egy tűzszüneti megállapodást. A törökök szerint az ellenzék ragaszkodik ahhoz, hogy Kadhafinak távoznia kell, a kormány viszont feltétlenül a diktátorral képzeli el a jövőt.
A harcok ellenére várhatóan napokon belül újraindul az olajszállítás Líbiából, ám már az ellenzék irányításával. A tankhajót várhatóan Tobruk mellett fogják feltölteni, s egymillió hordónyi olajjal Katar felé veszi az irányt. A kis öböl menti monarchia adja el ugyanis Líbia olaját egy megállapodás értelmében, cserébe részt vesz a NATO támadásában négy repülőgéppel. A BBC szerint a tanker valószínűleg a görög tulajdonban levő Equator, amely libériai zászló alatt hajózik, s összrakományáért nagyjából 100 millió dollár üti majd az ellenzékiek markát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.