Az özvegy szerint nem a Deme által elsikkasztott 6,5 millió forint áll a történtek mögött, hanem az, hogy a direktor vizsgálatot indított a csalások miatt, aminek hatására az iskolát felügyelő kuratórium és a baloldal csepeli prominensei is úgy dönthettek volna a tragédia napjaiban, hogy Deme Gábor politikai pályafutásának véget vetnek a kerületben. E döntéssel megakadályozhatták volna a vádlott hosszabb távú közéleti terveit is. A tanú szerint a vádlottól szinte mindenki tartott Csepelen, s amikor a rendőrök közölték vele férje halálhírét azzal az eredeti információval, hogy az áldozatokkal egy ismeretlen csuklyás támadó végzett, az asszony azt válaszolta a nyomozóknak: ne a titokzatos elkövetőt, hanem Deme Gábort keressék.
*
A tanú tegnap úgy vélte Németh Nándor büntetőtanácsa előtt, hogy a kettős gyilkosság feltételezett elkövetőjének, Kun Tamásnak nincs köze a bűncselekményhez, s nem tudott magyarázattal szolgálni arról, hogy az elsőrendű vádlottnak milyen indítéka lett volna megölni a két tanárt.
Mint arról beszámoltunk, Deme a büntetőper kezdetén azt hangoztatta, különféle csalások, sikkasztások szervezetten, az MSZP helyi politikusai, a Csepel-sziget Általános és Szakképző Iskola, s az akkor szocialista vezetésű önkormányzat tisztségviselőinek tudtával zajlottak a tanintézményben. Előadta, hogy az iskola gazdálkodása az MSZP pártfinanszírozását szolgálta, s ő ennek az elvárásnak megfelelve csalt. Állítása szerint a megölt direktor is benne volt a bizniszben, s Deme is gyűjtött adatokat az igazgatóról. E bizonyítékokat azonban máig nem tudta bemutatni. A hallgatag Kun Tamás egyik nyilatkozatában azt mondta a bíróságon, hogy a gyilkosságokban egy volt szocialista miniszter, több baloldali politikus és magas rangú rendőrök is érintettek, de információit eddig nem részletezte.
Takács József tanúként nyilatkozó felesége szerint Deme az iskola tanárai, a kuratórium tagjai és más tisztségviselők előtt is számos alkalommal kérkedett méregdrága öltönyeivel, pénzével, gazdasági, politikai és titkosszolgálati kapcsolataival. A gyilkosságok lehetséges előzménye, hogy az igazgató a bűncselekmények előtt néhány héttel felfüggesztette állásából az addig gazdasági vezetőként tevékenykedő Demét, s Takács számos fórumon fel is hívta a csepeli döntéshozók figyelmét, hogy vigyázzanak a vádlottal. A direktor felesége úgy tudja, Deme ezek után azzal fenyegetőzött: „ha nem helyezik vissza addig betöltött pozíciójába, kirobbantja a második Zuschlag-ügyet”. Az aszszony szerint Deméhez köthető az a kijelentés is, hogy ha megpróbálnák gátolni ambíciói elérésében, „bárkin, bármit képes megtorolni”. Állítólag a vádlott dédelgetett álma volt, hogy a szocialista politikusként miniszteri pozíciót szerezzen.
A gyilkosságok körülményeit segíthetnek tisztázni a később nyilatkozó tanúk, így Tóth Mihály egykori csepeli polgármester, helyettese, Orosz Ferenc és Császár Mihály volt kerületi rendőrkapitány. Utóbbit a bűncselekmény előtt órákkal felkereste Takács József, hogy beszámoljon neki Deme tevékenységéről, de továbbra is rejtély, hogy az ügyben akkor miért nem született feljelentés. A csepeli kettős gyilkosság büntetőpere holnap folytatódik a Fővárosi Bíróságon.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”