Két éve nem látott szintre csökkent a múlt héten 2009 óta a különbség a Magyarország és a nyugat-európai országok által fizetendő kockázati felárban (az államadósság törlesztésének leállására kötendő biztosítás, azaz CDS) – írta tegnap a Világgazdaság internetes portál a Bloomberg hírügynökség „a nap grafikonja” című cikkére hivatkozva. Vagyis az utóbbi időben igen sokat javult a hazai gazdaság külföldi megítélése, s mindez a lap szerint azt igazolja, hogy az országnak nincs szüksége a Nemzetközi Valutaalapra (IMF). – A költségvetési kiigazító intézkedések erősítették a bizalmat, hogy az ország finanszírozni tudja adósságát mentőcsomag nélkül – olvasható a cikkben.
A magyar CDS-felár 240 bázispontra süllyedt a múlt héten a tavaly december végén kialakult 378 bázisponthoz képest. Magyarország kötvényeinek erősödése és a csődkockázati mutató csökkenése a legjelentősebb ebben az évben a világ összes országa közül. Az időszakban a Nyugat-Európa országait tömörítő mutató 22 ponttal, 187 bázispontra javult a Markit intézet adatai alapján. Portugália CDS-felára 681 bázispontra, vagyis rekordmagasságba emelkedett, miután harmadikként csatlakozott a hitelt kérők köréhez az euróövezeti államok közül. A magyar gazdaság iránti bizalom erősödéséhez az is hozzájárult, hogy ebben az évben a kormány vállalta, hogy csökkenti a költségvetési hiányt, és 2004 óta először teljesítheti a háromszázalékos költségvetési deficitcélt. A cikk szerzője emlékeztet, hogy Orbán Viktor fiskális tervei üdvözlendők, de a megvalósítás kulcskérdés lesz.
NGM: nincs eltérés. Arra hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tegnap kiadott közleményében, hogy az unió előrejelzése szerint is három százalék alatt lesz a hiány jövőre. A magyar kormány egyetért az Európai Bizottság (EB) legfrissebb előrejelzésével, amelyben az szerepel: jövőre a Széll Kálmán-terv megvalósítása esetén a költségvetés hiány a GDP három százaléka alatt várható – olvasható a minisztérium lapunkhoz eljuttatott dokumentumában. Az EB prognózisában 3,3 százalékos deficit szerepel 2012-re vonatkozóan, ugyanis a kormány által bejelentett intézkedések végrehajtásában kockázatokat látnak. A szöveges indoklásban azonban elismerik, hogy a tervek végrehajtása három százalék alatti hiányhoz vezet.
Orbán Viktor a diplomáciai csúcsról: Mindenki úgy megy innen el, hogy egy nagy népnél járt