Nyilván nem az számított a francia nemzetközi bajnokság tegnapi slágerének, hogy a 11-es pálya harmadik meccsén Szávay Ágnes a lett Liga Dekmeijere oldalán három játszmában verte a francia Irena Pavlovic, Laura Thorpe duót. Az eredménytől függetlenül mondhatjuk, a 22 éves magyar lány semmiképp sem volt a helyén, amit az egyéni világranglistás pozíciók jól jeleznek: ő 40., társa 674., az ellenfél tagjai közül Thorpe 168., Pavlovic 243. a sorban. Ehhez az „alászálláshoz” természetesen a csigolyasérülése is hozzájárult, ami miatt most fél évig nem láthatjuk a pályán, hiszen védett rangsort kérve az idény végéig leteszi az ütőt.
Ez többekkel előfordult már a profi tenisz sérülésveszélyes taposómalmában, ha csak közelmúltbeli magyar példákat citálunk, Mandula Petra, Kapros Anikó, Arn Gréta vagy legutóbb Czink Melinda is járt hasonló cipőben. Szávay esete viszont annyiban más, hogy ő igen fiatalon szenvedett olyan sérülést, amely alapjaiban kérdőjelezi meg pályafutása folytatását. Ezt így kerek perec senki, főképp maga a versenyző nem jelentette ki a május 10-i hazai beszélgetésen, de a védett rangsor kérése egyértelműnek tűnt, s hamar meg is történt. Az érthetetlen brüsszeli indulással egyértelműen az egyik szponzornak, illetve a tornákat szervező WTA-szervezetnek kellett megfelelnie, s szegről-végről a párizsi szerepléssel is, bár a Roland Garros varázsa enyhítheti a fájdalmat.
Kérdés, meddig és mennyire. Ági azt mondta, a francia Grand Slam-torna után végre lesz ideje pihenni, ehhez sok fórumon rosszmájúan hozzátették, az utóbbi hónapokban is így tett, hiszen edzeni és játszani sem tudott normálisan. Hogy ebben mennyi a testi fájdalom, s mennyi a lelkierő(tlenség) szerepe, nehéz meghatározni, az biztos, hogy Szávay a gyógymód kapcsán tényleg szilárd, az orvosok javasolta műtétet nem kockáztatja meg, alternatív kezelésekkel próbálkozik. A mindennapi életben bizonyára el lehet lenni így, de nagy kérdés, ha újra jön a terhelés, érkezik-e a menetrendszerű baj is. Kegyetlenül hangzik, ebben az esetben elképzelhető, hogy komoly versenyen most látjuk játszani utoljára Szávay Ágnest, a női világranglista egykori 13. helyezettjét. Függetlenül a tegnapi páros győzelemtől.
Ivanovics búcsúzott. Bár 20. kiemeltként, s a világranglista 21. helyezettjeként nem számított a fő favoritok közé, azért három éve mégis világelső és párizsi bajnok volt Ana Ivanovics. Az idén viszont a kezdő kört sem élte túl a szerb szépség, hiszen 109 perc alatt három játszmában kikapott a sorban csak 64. svéd Johanna Larssontól. Az idei Australian Open-döntős Li Na nehezen, Marija Sarapova könynyedén győzött. A férfiaknál az öszszesen ötszörös nyertes, címvédő Rafael Nadal tegnap első ötszettes csatáját vívta Párizs salakján. Az adogatóspecialista amerikai óriás, John Isner a második és a harmadik játszmát rövidítésben vitte el, a spanyol világranglista-vezetőnek kapaszkodnia kellett. Megtette, így nem ő lett az ötödik GS-bajnok, aki címvédőként már a rajton kiesik. Arn Gréta amerikai társával simán kikapott női párosban, így ő befejezte párizsi szereplését.
Érdekesebb eredmények. 1. forduló, női páros: Szávay, Dekmeijere (magyar, lett)–Pavlovic, Thorpe (francia) 7:6 (7-3), 3:6, 6:3, Medina Garrigues, Martinez Sanchez (spanyol, 11.)–Arn, Craybas (magyar, amerikai) 6:0, 6:2; női egyes: Clijsters (belga, 2.) –Jakimova (fehérorosz) 6:2, 6:3, Azarenka (fehérorosz, 4.)– Hlavacková (cseh) 6:3, 6:3, Li Na (kínai, 6.)–Zahlavová (cseh) 6:3, 6:7 (6-8), 6:3, Sarapova (orosz, 7.)–Lucic (horvát) 6:3, 6:0, Larsson (svéd)– Ivanovics (szerb, 20.) 7:6 (7-3), 0:6, 6:2; férfi egyes: Nadal (spanyol, 1.)–Isner (amerikai) 6:4, 6:7 (2-7), 6:7 (2-7), 6:2, 6:4, Murray (brit, 4.)–Prodon (francia) 6:4, 6:1, 6:3, Melzer (osztrák, 8.)–A. Beck (német) 6:3, 6:4, 6:2.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől