Lotz-képek az Ádám-palotában

Lotz Károly freskói díszítik a Bródy Sándor utca 4. szám alatti Ádám-palota első emeleti lodzsáját. A művész a képeket abban az időben festette, amikor a Lipthay-palota, az Egyetemi Könyvtár vagy gróf Erdődy István budapesti palotája termeinek és lodzsáinak olaj- és falképei is születtek. Lotz 1876-os képeit 1988-ban restaurálták utoljára.

Osgyán Edina
2001. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat nevezetes fővárosi munkán dolgozott Lotz Károly nagyjából egy időben az ezernyolcszázhetvenes évek derekán. Ekkor festette meg a Lipthay-palota (1874), az Egyetemi Könyvtár (1876), a Markó utcai gimnázium (1876) és a régi Műcsarnok falképeit (1877), valamint gróf Erdődy István budapesti palotája termeinek és lodzsáinak festett olaj- és falképei (1879) is ez idő tájt születtek. Ebben az időszakban készültek el a Bródy Sándor utca 4. szám alatti Ádám-ház freskói is.
Mit is kell tudni erről az épületről, amelyről műemléki minősége ellenére roppant kevés adat maradt fenn? Az biztos, hogy a palota az utca egyik legszembetűnőbb emléke. A kétemeletes, öttengelyes ház megtervezésére Wéber Antal építész kapott megbízást 1875-ben a tulajdonos Ádám Károlytól. A palota visszaugró középrészében kétoszlopos kapu, az első emeleten pedig kétoszlopos nyitott terasz ékesíti az épületet.
Lotz csodás freskói az első emeleti lodzsára kerültek. Galathea diadala és a mennyezetképet alkotó Ámor diadalszekere a művész temperamentumát dicséri. Alakjait igen szabadon, tágan, levegősen csoportosítja. A munkák színhasználata és a képek mozgalmassága hasonló például az Erdődy-palota lunettáihoz. A Bródy Sándor utcai ház ürügyén meg kell jegyezni, hogy Lotz más helyütt is együttműködött a tervező Weber Antallal. A hatvanas évek végén Weber zugligeti villájába, a veranda falára szembekötősdit játszó gyermekeket festett. 1908-ban gróf Dessewffy Miklós lakott az épületben, amelyet részben kibővített. A második világháború idején sajnos több helyen is megrongálódott palota. 1958-ban helyreállították a homlokzatot, felújították a belső teret is. A falképeket 1988-ban restaurálták utoljára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.